první ředitel Národního divadla

Text dotazu

Dobrý dne,
můžete mi prosím poslat kruátkiou informaci o prvním řediteli ND - F. A.
Schubertovi - jedná se mi konkrétně o jeho původu, mám pocit,že je z Dobrušky, ale nikd to nemohu nalézt

Odpověď

Dobrý den,

podle publikace Národní divadlo a jeho předchůdci, Praha : Akademia 1988,  se František Adolf Šubert narodil 27.3.1849 v Dobrušce a zemřel v srpnu 1915 v Praze.

Byl divadelním ředitelem, režisérem a dramatikem a byl strýcem výtvarníka Josefa Weniga a prastrýcem výtvarníka Adolfa Weniga. V letech 1883-1900 stál v čele Národního divadla jako jeho první ředitel.

V řadě publikací, vybavených bohatým archivním i obrazovým materiálem, popsal podrobně historii stavby ND i budovu samu a též uměleckou činnost ND do roku 1900. Šubertova představa poslání ND jakožto ústavu, který má sloužit všem společenským vrstvám národa, vzdělávat je i bavit, podporovat domácí umění a seznamovat se světovými klasickým odkazem, ale současně se otevřít i všem zahraničním moderním proudům, stylům. Tento umělecký program považoval Šubert po celých 17 let svého ředitelování za určující a cílevědomě směřoval k jeho uskutečnění.

Záznamy o díle F.A.Šuberta naleznete v bázi NKC Národní knihovny: http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze. Zadáním jména autora do vyhledávacího formuláře se Vám zobrazí více než 100 záznamů jeho divadelních her,memoárů, apod.