první písemná zmínka o obci

Text dotazu

Dobrý den, většina českých obcí má své webové stránky, a většina z nich obsahuje alespoň krátký text o historii dané obce. V mnoha případech se v té pasáži vyskytuje sousloví "první písemná zmínka o obci je z roku..." (vesměs bez dalšího vysvětlení, kde přesně se ta zmínka nachází).
1) Vzhledem k té časté frázi (viz sousloví v uvozovkách) na internetu se domnívám, že obce čerpají tu informaci asi z některé encyklopedie (?): věděli byste, která byla ta nejstarší, jež tyto údaje obsahovala?
2) Rozumím tomu, že většinou se jedná o zmínku třeba z nějaké konkrétní kupní smlouvy apod., ale zdá se mi, že velmi často se vyskytuje např. rok 1392, a to napříč celým územím, včetně Slovenska. Je to náhoda, anebo v tom roce vznikl nějaký soupis apod.?
Za odpověď předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

je sice pravda, že u mnoha obcí rok 1392 uveden je jako ‚první písemná zmínka‘, ale nenašli jsme žádnou spojitost s tímto rokem a obcemi, žádný dokument, seznam, soupis obcí, který by byl „vydán“ kolem roku 1392.

Dotaz jsme konzultovali s pracovnicí z Národního archivu ČR, která nám potvrdila naši domněnku, že se jedná o shodu okolností.

„Pokud víme, žádný soupis v té době nevznikl a těžko vzniknout mohl. Písemné prameny  té doby jsou velmi torzovité, proto se může často objevovat stejné datum. V tomto roce může jít například o Desky dvorské č. 13, 18 a 19 (vydány jako edice např. v Archivu českém a G. Fridrichem), 20 a 21 (originály uloženy v I. oddělení Národního archivu) nebo o Libri erectionum či Libri confirmationum (vydáno jako edice, originály uloženy v Archivu Pražského hradu). V těchto pramenech je řada zmínek o obcích.

Také v některých listinách i z doby starší (například v listinách Řádu křižovníků s červenou hvězdou z r. 1253 nebo v listinách Kapituly vyšehradské) se najde řada vesnic, které např. klášter dostal od panovníka. Můžeme zde najít vesnice v Čechách, na Moravě i třeba ve Slezsku, ale Slovensko se z českých dějin vymyká.

Samozřejmě, že i v ostatních archivech se najdou listiny, urbáře, seznamy majetku klášterů apod...

Nejlepším přehledem o nejstarších písemných zmínkách jsou publikace Profous - Svoboda - Šmilauer: Místní jména v Čechách (Praha 1949 - 1960) a L. Hosák - R. Šrámek: Místní jména na Moravě (1970), kde jsou uvedeny i citace pramenů nebo edic.“

První písemná zmínka je označení nejstaršího písemného dokladu o určité vsi či městě, hradu, ale i objevu, technickém postupu atp.

První písemná zmínka je téměř vždy pouze datem ante quem, (latinský terminus ante quem = „termín před nímž“), neboť kromě výjimek, kdy je v písemném dokladu přímo zmíněno založení sledovaného objektu, zpravidla dokládá pouze to, že tento objekt již existoval. Někdy, zvláště v případě menších objektů, může být první písemná zmínka i značně časově vzdálena od data skutečného vzniku (sto i více let), neboť se do současnosti dochovala pouze velmi malá část středověkých listin. Tyto údaje je proto nutné kombinovat s daty získanými jiným způsobem, například na základě slohového rozboru zachovaných stavebních památek nebo archeologicky.

První písemná zmínka zpravidla neobsahuje o sledovaném objektu žádné další informace. Velmi často pochází například z listin dokládajících prodej či jiný převod určitého majetku. Sledovaný objekt je v takovém případě připomenut pouze jako položka ve výčtu tohoto majetku.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Prvn%C3%AD_p%C3%ADsemn%C3%A1_zm%C3%ADnka