První otevření nemocnice v Karviné-Ráji i neoficiální.

Text dotazu

První otevření nemocnice v Karviné-Ráji i neoficiální.

Odpověď

Dobrý den,

pane Kubátko, na stránkách NSPKA jsem našla odkaz na historii nemocnice. Je tam napsáno

"Se stavbou se začalo ještě v roce 1951 za nepříznivých podmínek. Při nedostatečné stavební kapacitě nejednou brigádnicky vypomáhali úředníci z OÚNZ. Z původně plánovaných pěti let se výstavba prodloužila na deset . Už v roce 1956 se do přízemí a prvního podlaží umisťuje dětské oddělení, evakuované ze zdevastované budovy v Karviné 2, zatímco v hořejších patrech se ještě pilně pracuje. Vytápění oddělení v rozestavěné budově bylo vyřešeno kuriózně: využitím vyřazené parní lokomotivy. O rok později , rok před oficiálním otevření, se otevírá interní oddělení. Zprvu slouží jako jednotka oddělení orlovské interny pro odkládání chronicky nemocných pacientů. Metropolí nemocniční péče v okrese ještě totiž stále zůstávala Orlová.

Až konečně 1. října 1958 se slavnostně přestřihuje páska a nemocnice v Karviné-Ráji byla otevřena oficiálně. Nevadilo, že budova polikliniky byla dokončena na úrovni hrubé stavby a budovy pavilonů byly ještě v základech. Pavilon plicního oddělení byl otevřen v roce 1961 a infekční pavilon teprve v roce 1962. V říjnu 1958 nastalo velké stěhování personálu, vybavení i pacientů, a to za plného provozu. Během pohotovostní služby se například ještě operovalo v Orlové, dopolední operační program už probíhal v Karviné. Orlovská nemocnice osiřela, ale jak se ukázalo, ne nadlouho."

Odkaz na celou historii nemocnice je zde: http://nspka.cz/cs/zdravotnik/z-nasi-historie.html

Dále jsem našla v našem katalogu knihu: BUDIN, Karel. Po stopách historie: věnováno 50. výročí NsP Karviná - Ráj a 30. výročí NsP Orlová - Lutyně. 1. vyd. Karviná: NsP Karviná - Ráj, 2008. [87] s. Knihu Vám můžeme za 10 Kč objednat prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby z Městské knihovny v Petřvaldě.

Nebo zkuste Státní okresní archivu Karviná, na svých webových stránkách mají Digitální archiv, kde si můžete vyhledat archivní fondy a sbírky a nechat si dokumenty přinést do badatelny.

Přeji krásný den.