první kancionál na území ČR

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaký byl první kancionál, který vznikl na území dnešní ČR. Případně kde se takovéto věci dají dohledat, pokud dají (www stránky, články, knihy, a další)
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

nejstarším dochovaným českým kancionálem je patrně tzv. Jistebnický kancionál. Jedná se o opis zpěvníku, který vznikl (pravděpodobně v Praze) kolem roku 1420 a byl objeven v r. 1872 na faře v obci Jistebnice u Tábora. Kancionál vychází z liturgie Želivského a táborů. Obsahuje překlady latinských liturgických zpěvů a české duchovní písně (mimo jiné i nejproslulejší husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci).

Více k tématu starší české literatury najdete např. v přehledové knize Česká literatura od počátku k dnešku nebo v příručce Josefa Hrabáka Starší česká literatura (Hrabák, J.: Starší česká literatura : úvod do studia. Praha : SPN, 1986).

Zdroje:

Lehár, J. – Stich, A. – Janáčková, J. – Holý, J.: Česká literatura od počátku k dnešku. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2004.

http://www.teologicketexty.cz/casopis/2006-1/Jistebnicky-kancional.html