první jméno Lva z Rožmitálu

Text dotazu

Dobrý den,
dá se někde ověřeně doložit první jméno Lva z Rožmitálu, který vedl poselstvo krále Jiřího z Poděbrad? My jsme se vždy učili jen Lev z Rožmitálu, ale na Wikipedii https://cs.wikipedia.org/wi[…]it%C3%A1lu_a_na_Blatn%C3%A9 (tu uvádí i báze Národních autorit, která je pro změnu pro Wikipedii jedním ze zdrojů) a na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR http://web.archive.org/[…]/jaroslav_lev_z_rozmitalu.html se objevuje Jaroslav Lev z Rožmitálu. Je to tak správně?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pro odpověď na Vaši otázku jsem použila odborně kvalifikovanou příručku (snad), a to Lexikon české šlechty. Erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti. Autor Jan Halada (Praha, Akropolis 1999, s.473-474, heslo "z Rožmitálu").

Podle tohoto lexikonu je " z Rožmitálu jméno staré české panské rodiny, která se jako jedna z odnoží velkého rodu Buziců začala nazývat podle hradu a městečka Rožmitálu na Podbrdsku.

Společný předek Jaroslav patřil na přelomu 11. a 12. století k předním českým pánům a vlastnil březnické, rožmitálské a čížkovské panství. Pánové z Rožmitálu postupně .... rozmnožovali své statky. Zdeněk získal ... Strakonice, Blatnou, Zbiroh a Hořovice. Majetek po jeho smrti přešel na syny jeho bratra - Protivu a Lva. .... Lev se proslavil při rytířských hrách na cestě západní Evropou a jeho syn Zdeněk Lev se stal nekorunovaným vládcem Království českého. .... Zdeněk Lev z R. (kolem 1470-1535) se stal 1507 nejvyšším purkrabím. Stál v čele katolické strany i české šlechty takže jak konstatuje A. Sedláček - jeho život je zároveň dějinami českého království.

Když král Jiří z Poděbrad v r. 1465 vypravil Lva z R. na dvouletou cestu po západní Evropě s diplomatickým posláním. ....jméno Lev se potom stalo pro celý rod příjmením.

Podle textu tohoto lexikonu se domnívám, že král Jiří z Poděbrad poslal na cestu do západní Evropy opravdu LVA Z ROŽMITÁLU.

V další části odpovědi Vám posílám slíbené vyjádření PhDr. Martiny Soukupové, vedoucí Knihovny historického kabinetu Filozofické fakulty UK, která má k dispozici více pramenů. Dr. Soukupová uvádí tyto informacd

Simona Kotlárová ve své monografii o pánech z Rožmitálu (Páni z Rožmitálu, Veduta 2008) uvádí skutečně křestní jméno zmíněného šlechtice jako: Jaroslav Lev. Zcela běžně se však v literatuře i dobových pramenech setkáme s pouhým označením Lev. (Z počátku byl zřejmě ještě jako mladý označen na několika listinách dokonce jako Lvík z Rožmitála).

Problematikou křestního jména se zabývala Magda Trnková ve své bakalářské práci:  Jaroslav Lev z Rožmitálu, diplomat a politik pozdního středověku, obhájené v roce 2016 na FF UK, přičemž dospěla k závěru, že:  „Jméno Jaroslav bylo k jeho jménu připojeno pravděpodobně kvůli odlišení Lva z Rožmitálu od jeho syna Zdeňka Lva z Rožmitálu, ale musí se jednat o omyl novější literatury, protože ve starší literatuře se jméno Jaroslav neobjevuje.“  (Trnková, s. 17). Stejně tak se jí pro jméno Jaroslav nepodařilo nalézt ani pramenný doklad.

Kotlárová, Simona: Páni z Rožmitálu, České Budějovice : Veduta, 2008, ISBN 978-80-86829-37-1 (váz.)

Trnková, Magda: Jaroslav Lev z Rožmitálu, diplomat a politik pozdního středověku, Bakalářská práce (Bc.), Univerzita Karlova, Filozofická fakulta – Ústav českých dějin, 2016 https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/150049