První fyziologický ústav na světě

Text dotazu

Dobrý den,
Ráda bych se zeptala, kdo, kde a kdy založil první samostatný fyziologický ústav na světě?
Děkuji moc.

Odpověď

Dobrý den,

zakladatelem prvního i druhého nejstaršího fyziologického ústavu na světě byl český vědec Jan Evangelista Purkyně. První fyziologický ústav ovšem nezaložil v Praze, ale ve Vratislavi, kde v roce 1939 působil. Konkrétně se tak stalo 8. 11. 1839.

Více informací můžete nalézt v článcích:" Jan Evangelista Purkyně/Purkinje (1787-1869) and the establishment of cellular physiology-Wrocław"  a v článku na stránkách Fyziologického ústavu v Praze s názvem "Historie a současnost", z něhož si dovolujeme citovat následující:

"Purkyně ve snaze o prosazení své nadčasové myšlenky samostatného Fyziologického ústavu vytrval a podal v roce 1836 nový návrh, který konečně, byť ve značně okleštěné podobě, prošel. Přidělená budova byla bývalá kůlna u anatomického ústavu a nebyla nejvhodnějším prostředím pro vědu a výuku, Purkyně se však nevzdal. V roce 1839 otevřel ve Vratislavi první samostatný Fyziologický ústav na světě,  i když zklamán způsobem realizace své ideje. Zprávu o založení ústavu končil slovy: „Tak mnoho, jak jsem se musel těšit z Konečného uskutečnění svých plánů, o které jsem tak dlouhá léta usiloval, tak jsem byl zarmoucen, že zůstaly daleko za mými ideály." "(zdroj:   http://fyziologie.lf1.cuni.cz/historie-a-soucasnost )

Po svém přesídlení do Prahy v roce 1850 zde Purkyně zakládá druhý fyziologický ústav na světě. K jeho otevření došlo 6. října 1851. (http://fyziologie.lf1.cuni.cz/ )

Po ústavu ve Vratislavi a v Praze vznikla v 50. letech 19. století celá řada dalších fyziologických ústavů v Evropě:

"Pražský Fyziologický ústav byl nejen druhý Purkyňův, ale i druhý samostatný ústav tohoto druhu na světě. O.V. Hykeš s D.E. Hykešovou v práci "Pražský fysiologický ústav Purkyňův" podotýkají: "Je zvláštní, jak málo se o tom ví v cizině a jak málo se na to klade důraz u nás." Nehledě na Wagnerovo fyziologické oddělení anatomického ústavu v Göttingen následovaly německé ústavy později: 1852 Mnichov, 1853 Berlin, Královec, Tübingen, 1855 Giesen, Kiel, 1857 Heidelberg, 1859 Bonn atd. V Holandsku byla první fyziologická laboratoř založena až r. 1866, v roce 1867 existovaly fyziologické ústavy již v Rusku, Švédsku, Belgii a Itálii, v Anglii pak v Cambridge až v roce 1870. C. Bernard ve Francii získal samostatný Fyziologický ústav na Sorboně roku 1854, ale to nebyla stolice fyziologie, nýbrž experimentální medicíny, takže ještě v roce 1867 dokazoval sám Bernard nutnost budování samostatných fyziologických ústavů, které tehdy ve Francii zřejmě ještě nebyly. Ve Spojených státech byla první fyziologická laboratoř zřízena roku 1871. Ve srovnání s Purkyňovým "nebyly tehdejší ústavy příliš dokonalé a přece se o nich spíše vědělo, než o ústavech Purkyňových", uvádějí dále Hyneš a Hykešová. "

(zdroj: http://fyziologie.lf1.cuni.cz/historie-a-soucasnost )

Použité zdroje

* Článek ŽÁRSKÝ, Viktor. Jan Evangelista Purkyně/Purkinje (1787-1869) and the establishment of cellular physiology-Wrocław. Protoplasma. 2012, Volume 249, Issue 4, pp 1173-1179 ("(http://link.springer.com/article/10.1007/s00709-012-0407-5)

* Historie a současnost (Fyziologický ústav v Praze): http://fyziologie.lf1.cuni.cz/historie-a-soucasnost