prvky hororu či detektivky

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaká česká literatura s hororovými, detektivními či jakkoli napínavými prvky (smrti, úzkosti, strachu) po roce 1945 kromě děl Ladislava Fukse či Arnošta Lustiga.

Odpověď

Dobrý den, 

Váš dotaz svým obsahem spadá již do tzv. rešeršních služeb, které služba ptejte se knihovny nezpracovává, jedná se o samostatnou službu, která  je již placená. Viz: http://www.nkp.cz/sluzby/reserse.

Zběžným vyhledáváním se nám tedy podařilo najít např. níže uvedenou literaturu, která by odpovídala Vašim kritériím. Bohužel se nám nepodařilo najít, že by existovala ucelená bibliografie k tomuto tématu. Proto je nutné prohledávat katalogy. A to zadáváním tzv. klíčových slova, ve Vašem případě např. horor, detektivní příběhy, (tyto jsme použili i my) či česká literatura, smrt, strach, hororové příběhy, drama, české drama atd. Tato klíčová slova můžete kombinovat pokud zvolíte tzv. rozšířené vyhledávání.

My jsme hledali pouze v našem katalogu Národní knihovny, i přesto se nám podařilo najít poměrně velké množství různých knih. Výsledky vyhledávání pak můžete ještě zpřesňovat např. kódem jazyka originálu atd. Dále můžete hledat v Souborném katalogu České republiky http://aleph.nkp.cz/cze/skc - pro knihy, a http://aleph.nkp.cz/cze/skcp - pro časopisy. Či v české národní bibliografii http://aleph.nkp.cz/cze/cnb. Dále je možné vyhledávat např. v katalozích Ústavu pro českou literaturu AV ČR http://www.ucl.cas.cz/cs/.

Zasíláme odkazy na některé knihy, které jsme vyhledali v našem katalogu:

* [ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001297783&local_base=NKC ]

* [ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001245483&local_base=NKC ]

* [ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001093640&local_base=NKC ]

* [ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001832225&local_base=NKC ]

* [ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000129706&local_base=NKC ]

* [ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001703580&local_base=NKC ]

* [ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000082002&local_base=NKC ]

* [ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000080686&local_base=NKC ]

 

Existují také např. tyto časopisy:

* Nemesis : Časopis pro sci-fi, fantasy, hry a horor.

[ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000359390&local_base=NKC ] (Časopis pro všechny zájemce a milovníky sci-fi literatury, obsahuje povídky daného žánru, informace o klubové činnosti přátel sci-fi, počítačových hrách apod.)

* Škorpión : Měsíčník napětí a dobrodružství.

[ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000358148&local_base=NKC ]

 

Zdroje:

* http://aleph.nkp.cz/cze/nkc

* MOCNÁ, Dagmar; PETERKA, Josef a kol. Encyklopedie literárních žánrů. 1. vyd. Praha - Litomyšl : Paseka, 2004. ISBN 80-7185-669-X.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

03.06.2013 13:15

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu