průmyslový desing

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, co vlastně znamená název "průmyslový desing" a jaký nejvýznamější(nebo nejzajímavější) průmyslový desing se objevoval v České republice a jinde ve světě ve 20.století, popř. i ve 21.století. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pojem "průmyslový design" vysvětluje například článek otištěný v periodiku Naše řeč:

"Průmyslový design je tvůrčí činnost, jejímž cílem je určit vlastnosti formy průmyslových výrobků. Mezi tyto vlastnosti patří nejen vzhled, ale zejména ty strukturální a funkční vztahy, které z hlediska požadavků výrobce vytvářejí logickou jednotu systému. Průmyslový design směřuje k obsáhnutí všech stránek životního prostředí, které jsou podmíněny průmyslovou výrobou." Tento úryvek ze zprávy semináře mezinárodní organizace pro průmyslový design ICSID v Belgii 1964 zhruba charakterizuje, jak se dnes chápe průmyslový design."

Článek taktéž objasňuje rozdíl v obsahovém významu pojmů "průmyslový design" a "průmyslové návrhářství". "Výrazy průmyslové návrhářství, průmyslové výtvarnictví se zaměřují hlavně na estetickou složku tvorby "světa předmětů", zatímco průmyslový design zdůrazňuje vedle této stránky i technickovýrobní a funkční aspekt."

(zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=5908 )

"Počátky designu jako samostatného oboru  se datují většinou do doby historicky velmi nedávné. S pojmem Design bychom se ovšem setkali už v oxfordském slovníku z konce 16. století. Moderní výraz "Industrial Design" se objevuje v USA před rokem 1920; a na reklamním prospektu vozu Chavrolet z roku 1923 se můžete dočíst o "greater beauty of design. (...) Počátky specializované disignérské práce v našich zemích jsou spojovány s těžkým strojírenstvím. Průkopnická role je přiznávána sochaři Vincenci Makovskému, který za války vedl sochařský ateliér Školy umění ve Zlíně, založené v r. 1939 za účelem výchovy výtvarníků pro potřeby Baťových firem.  V roce 1940 zpracoval kompletní tvarové řešení revolverového soustruhu  R 50 včetně ergonomického řešení všech ovládacích prvků."

(zdroj: PAULY, Jana a HULÁK, Jiří. Český průmyslový design 1990-2010. Vyd. 1. [Roztoky u Prahy]: Signum, C2010. s. 7 - 10.

V níže uvedených publikacích můžete nalézt informace o nejlepších a nejzajímavějších předmětech českého průmyslového designu a historii českého designu obecně:

* PAULY, Jana a HULÁK, Jiří. Český průmyslový design 1990-2010. Vyd. 1. [Roztoky u Prahy]: Signum, C2010. 334 s. ISBN 978-80-903531-0-7.

* FRONEK, Jiří a BROŽKOVÁ, Helena. Artěl: umění pro všední den 1908-1935. V Praze: Uměleckoprůmyslové museum, C2009. 398 s. ISBN 978-80-7101-081-4.

* BRUTHANSOVÁ, Tereza. Český design 01 = Czech design 01. Vyd. 1. Praha: Prostor - architektura, interiér, design, 2007. 279 s. ISBN 978-80-87064-01-6.

* Z dějin průmyslového designu. 6, Český průmyslový design 1990-2000. Praha: Národní technické muzeum, 2003. 92 s. Rozpravy Národního technického muzea v Praze; sv. 178. ISBN 80-7037-123-4.

* Z dějin průmyslového designu. 4, Škoda Design proces. Praha: Národní technické muzeum, 2000. 62 s. Rozpravy Národního technického muzea v Praze; sv. 164. ISBN 80-7037-090-4.

* PAULY, Jana, ed. Z dějin průmyslového designu. 3. Praha: Národní technické muzeum, 1999. 77 s. Rozpravy Národního technického muzea v Praze; 158. ISBN 80-7037-080-7.

* PAULY, Jana, ed. Z dějin průmyslového designu. 2, Alessi. Praha: Národní technické muzeum, 1998. 47, [10] s. Rozpravy Národního technického muzea v Praze; 155. ISBN 80-7037-076-9.

* PAULY, Jana, ed. Z dějin průmyslového designu. 1. Praha: Národní technické muzeum, 1996. 69 s. Rozpravy Národního technického muzea v Praze; 141. ISBN 80-7037-052-1

* NÁRODNÍ TECHNICKÉ MUZEUM a PAULY, Jana, ed. Stopy designu ve sbírkách NTM. 2. díl, Průmyslový design 1918-1938. Praha: Národní technické muzeum, C1999. 46 s. ISBN 80-7037-086-6.

* PACHMANOVÁ, Martina, ed. et al. Design: aktualita, nebo věčnost?: antologie textů k teorii a dějinám designu. Vyd. 1. V Praze: Vysoká škola umělecko-průmyslová, 2005. 189 s. ISBN 80-86863-05-0.

Další literaturu k tématu můžete dohledat prostřednictvím již zmíněného  Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , Souborného katalogu ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc , Jednotné informační brány: http://www.jib.cz , články prostřednictvím databáze ANL : http://aleph.nkp.cz/cze/nkc. Využít též můžete oborovou bránu ART: http://art.jib.cz/ či katalog knihovny Uměleckoprůmyslového muzea: http://www.knihovna.upm.cz/  .

Prohlédnout si český design může v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze ( http://www.upm.cz/ ) či Národním technickém muzeu (http://www.ntm.cz/muzeum/sbirkova-oddeleni/prumyslovy-design ).