průmysl Vokovice 19. a 20. století

Text dotazu

Informace týkající se existence továrny na poživatiny a snad i koření a šťávy - (snad LADA) pana Václava Naimana ve Vokovicích (založení továrny,přesný název, zaměření, zrušení a pod.) A totéž pro vokovickou čokoládovnu bratří Kroupových "Standard". Velice děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
poměrně obsáhlé informace se nám podařilo zjistit k čokoládovně "Standard" bratří Kroupových, která byla založena r. 1903 ve Vokovicích. U zrodu stáli bratři František a Rudolf Kroupovi a čokoládovna se brzy stala nejprve v Rakousko-Uhersku a později v Československu jednou z nejznámějších. Během prvních pěti let stoupl počet zaměstnanců z 80 na 350. Továrna vyráběla hned od začátku kvalitní, a tedy i dražší čokolády a různé cukrovinky. Její sortiment tvořilo neuvěřitelných 2500 položek, mezi nimi např. kakaový prášek prodávaný v typické červené plechovce různých velikost, čokoládové doutníky či bezalkoholové ovocné světlé pivo. Firma byla ve své době velice progresivní, část produkce vyvážela do zahraničí. Z několika podnikových prodejen byla nejznámější ve Vodičkově ulici v Praze. Zpočátku, v roce 1906, nechali bratři ke staršímu objektu na dnešní Evropské třídě č.115 přistavět sklad a v letech 1922-1924 se továrna rozrostla do moderního závodu s kancelářemi, skladišti a kotelnou s komínem.
Podnik hodně utrpěl v době hospodářské krize a v r. 1935 musel být pro nedostatek kapitálu dokonce uzavřen. Podařilo se ho však obnovit a jediným majitele se stal František Kroupa, syn jednoho z majitelů. V letech 1940-1947 byla firma zapsaná jako komanditní společnost Kroupa a spol.. Dalšímu rozvoji bohužel zabránila 2. světová válka, podnik byl Němci vytipován pro utajenou výrobu motorů střel V1 a továrnu čekal nucený prodej. Po válce se sice značka Standard ještě nějaký čas používala, v padesátých letech známé jméno zaštítilo sdružení několika dalších čokoládoven (pravděpodobně se jednalo o sdružení Standard - n.p.Kutná Hora se závody Koukol a Michera a J.Středa Kutná Hora, Jitřenka Hradec Králové, Kolinea Kolín, V.Balcar Náchod, Albis a V.Syrůček Opatovice nad Labem, Ego Přelouč a Velim ve Velimi), ale s nastávající reorganizací čokoládového průmyslu se z trhu úplně vytratila.
Standard bratří Kroupových dnes připomíná pouze hotel a rezidence Standard v Praze na Rašínově náměstí, který je úzce spjat s čokoládovou stejného jména. Majiteli tohoto secesního činžovního domu jsou totiž potomci zakladatelů. Stylizovaný firemní znak ve tvaru zeměkoule se dvěma prapory a královskou korunou je ale patentován a návštěvníci penzionu Standard se s ním setkají i dnes.
Použitá literatura: Krámský, Stanislav, Feitl, Josef a Broncová, Dagmar, ed. Kniha o čokoládě: historie výroby čokolády a cukrovinek v českých zemích. Vyd. 1. Praha: Milpo media, 2008. 167 s. Z historie průmyslu. ISBN 978-80-87040-13-3.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200901/contents/nkc20081830826_1.pdf
S reklamou na výrobky čokoládovny se můžete setkat i v dobovém tisku.
Příklady obalů čokolád této firmy naleznete na adrese http://www.chocolatewrappers.info/Csr/Old/old_chocolatewrappers3.htm.

Obdobné reklamy vycházely také podniku "Lada", o této firmě bohužel žádné jiné informace než ty uvedené v reklamě, nemáme. V reklamách se můžete dočíst následující:
"Odborníci říkají: Lada-Special polévkové koření má skvělou chuť a velkou vydatnost. Hospodyňky a dobré kuchyně jím velmi uspoří. Pokrmy zlepšené polévkovým kořením Lada-Special přesvědčují, že si český výrobek Vaší přízně zaslouží.
V.NAIMAN, kom. spol. pro výrobu poživatin, Praha - Vokovice."
(Národní listy, 25.11.1933, r. 73, č. 323, s. 7)

Reklamy na čokoládovnu Standard i firmu Lada můžete dohledat v digitální knihovně Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/). Vyhledávání a zobrazování metadat spolu s krátkým úryvkem je možné odkudkoli, zobrazování plných textů se dle roku vydání pojí s IP adresou, tzn. určité roky lze zobrazovat pouze na vybraných počítačích v Národní knihovně ČR. Více informací o přístupu k plným textům naleznete na adrese http://kramerius.nkp.cz.

Pokud máte zájem získat více informací o podniku Lada, pomoci by Vám mohl Archiv hl. města Prahy, který by ve svých fondech mohl mít odpovídající sbírky. Internetové stránky Archivu naleznete na adrese http://www.ahmp.cz/index.html, informace o fondech na adrese http://www.ahmp.cz/index.html?mid=3&wstyle=0&page=''. Zajímavé informace nebo alespoň návody na další bádání by Vám také mohlo poskytnout Muzeum čokolády http://www.choco-story-praha.cz/.