Průměrný plat podnikatelů a podnikatelek

Text dotazu

Dobrý den,
často se mluví o tom že je rozdíl mezi platy u můžu a u žen, chtěl bych se zeptat jaké jsou průměrné platy, případně mediány u mužů podnikatelů a žen podnikatelek.Říkám si že pokud zaměstnavatelé skutečně protežují muže a dávají ženám menší platy za stejnou práci při stejném výkonu, tak by se to projevilo právě na platech v podnikatelské sféře tím, že by neměl být mezi muži podnikateli a ženami podnikatelkami v platu rozdíl. Děkuji předem za Váš čas věnovaný mému dotazu.

Odpověď

Dobrý den,

jedná se o poměrně složitou otázku, protože v nerovnosti platů mužů a žen hraje roli řada faktorů, nejen diskriminace (nebo naopak protěžování) ze strany zaměstnavatele.

Tato problematika vystupuje na povrch od 50. let, kdy byl v socialistickém Československu zaváděn ,,dvoupříjmový model rodiny".

Přes  právní vyrovnání obou pohlaví v pracovněprávním vztahu (proces vyústil v zákoně č.

65/1965 Sb., Zákoník práce) ženy dosahovaly nižších výdělků ve srovnání s muži a jejich příjem byl v rodinných rozpočtech vnímán jako druhý, dodatečný příjem.

Zaměstnanost žen se alokovala do činností s nižší fyzickou námahou (lehký průmysl, služby, zdravotnictví, školství, správa) a s většinou nižším mzdovým ohodnocením.

Podle celostátních mzdových šetření2 v České socialistické republice dosáhly výdělky žen v roce 1984 68,9 % výdělků mužů a v roce 1988 to bylo 70,6 %.

V  současných odborných studiích, i populárních článcích jsou uváděny mnohé obecné důvody nižších platů např.:

Stále převažující dělení na mužské a ženské obory.

Rozšířené mínění, že muž má rodinu uživit a žena se má spíše starat o domácnost vede k tomu, že ženy prý nebývají pod tlakem aby potřebovaly velkou výplatu . Proto  nebývají zvyklé žádat o zvýšení platů.

S tím souvisí preference žen vyhýbat se vedoucím pozicím (lépe placeným) z důvodu jejich časové náročnosti, neslučitelné s péčí o rodinu.

Důvodem bývají i kariérní pauzy z důvodů mateřské dovolené. Po opětovném nástupu do práce začínají ženy s nižším platovým zařazením.

Nejmenší rozdíly mezi platy mužů jsou prokazatelně v pozicích, na které se vztahují tabulkové platy.

Největší platová diskriminace žen probíhá dle výzkumu z roku 2007 v malých firmách do 15 zaměstnanců.

Nepodrobnější rozbor platové situace se srovnáním podnikatelského a nepodnikatelského sektoru jsme našli v průzkumu ,,Výdělky žen a mužů v podnikatelské a nepodnikatelské sféře" zpracovaném pro  Výzkumný ústav práce a sociálních věcí.

Rozdíly se ukázala vy všech sférách.

http://praha.vupsv.cz/fulltext/vz_247.pdf

,,Vzhledem k dělbě práce mezi ženou a mužem v rámci genderových stereotypů tyto rozpory může ve výrazné míře řešit rozvinutá síť péče o rodinu a výdělková úroveň, která umožní nákup komerčních služeb. Koncepce nízkých mezd v Čechách a na Moravě, která přetrvává od 1. průmyslové revoluce, však zatím toto řešení většině domácností, tedy ženám, znemožňuje."

Tematické články:

V počtu začínajících podnikatelů už několik let vedou ženy. Loni se jich do malého podnikání pustilo 8942, což je téměř o polovinu víc než mužů. "Od roku 2012 počet mužů podnikatelů stagnuje, zatímco u žen vzrostl o více jak 34 tisíc," komentuje trend Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Zdroj: https://www.penize.cz/podnikani/325189-podnikave-zeny-valcuji-muze-v-byznysu-mene-riskuji-a-nehoni-si-triko

Když už jsme u peněz, jako atraktivní příjem z podnikání vidí ženy částku mezi 25 až 30 tisíci korunami.

Zdroj: https://www.penize.cz/podnikani/325189-podnikave-zeny-valcuji-muze-v-byznysu-mene-riskuji-a-nehoni-si-triko

Když ale překážky překonají, většinou se jim daří. "Ženy jsou vytrvalé, méně riskují, nemají ego mužů a jdou věcně za výsledkem. Úspěch neměří finančními a mediálními ukazateli, ale schopností přežít v delším časovém horizontu, klidně i s menšími zisky," domnívá se Karel Havlíček.

Zdroj: https://www.penize.cz/podnikani/325189-podnikave-zeny-valcuji-muze-v-byznysu-mene-riskuji-a-nehoni-si-triko

Literatura:

STEINER, Hannah. Férové platy - férové penze: příklady dobré praxe. [Praha]: Otevřená společnost, o.p.s. ve spolupráci s Netzwerk österreichischer Frauen- und Mädchenberatungsstellen, [2015].

KALA, F., NOVOTNÝ, M. Výdělky mužů a žen. Srovnání za 4. čtvrtletí 2002. Trexima, spol. s r.o., 2003

JURAJDA, Š. Gender wage gap and segregation in enterprises and the public sector in late transition countries. Journal of comparative economics, , 2003

STUPNYTSKYY, O. Struktura rozdílů ve výdělcích mužů a žen v managementu.

Praha: VÚPSV v.v.i., 2007

Kolektivní vyjednávání, aneb, Uplatnění rovnosti mužů a žen v praxi: učební manuál. Praha: ČMKOS, 2007.