průměrná teplota země

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě prosím,jaká je současná průměrná roční teplota na Zemi. Díky za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, současná globální teplota Země se pohybuje kolem 15 stupňů Celsia.

Ráz podnebí(tedy i teplot) závisí především na povaze a převládajícím vlivu konkrétních klimatogeografických činitelů v podnebných pásech :

a) Horký tropický pás - 40% zemského povrchu, 1000-3000 mm srážek a průměrná roční teplota vzduchu 24-28°C
b) Mírné pásy (severní a jižní) - 52% zemského povrchu, velmi rozdílné režimy srážek a teploty vzduchu
c) Studené polární pásy - 8% zemského povrchu, 100-200 mm srážek, průměrná teplota vzduchu nepřesáhne 0°C

přechodné podnební pásy:
a) Subtropicky (severní a jižní)
b) Subpolární (severní a jižní)

Pro zajímavost uvádíme údaje o rekordních teplotách. Nejvyšší teplota na světě 57,8 st.C ve stínu byla zaznamenána v západolybijské Al Azízijji.
Kalifornské Údolí smrti za ní se svými 56,7 st. C příliš nezaostává.
Nejnižší teploty byly zaznamenány v Antarktidě. Sovětská výzkumná stanice Vostok zde naměřila teplotu kolem  minus 85 st.C. Nejchladnějším stále osídleným místem je vesnice Omjakon ležící jižně od středu sibiřské tabule, kde rtuť teploměru klesá až na minus 70 st. C.
A ještě jeden internetový odkaz:
http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006090019

zdroje:

Encyklopedie počasí, Praha : Svojtka and Comp., 2003
ABC přírody, Svět v otázkách a odpovědích, Praha : Reader Diges't Výběr, 1996