Průměrná mzda 1945

Text dotazu

Dobrý den,
dekret prezidenta Beneše 73/1945 Sb. upravoval platové podmínky vysokoškolských pedagogů.
A já bych se rád zeptal - jak vysoká byla průměrná mzda v létě 1945?

Odpověď

Dobrý den, bohužel přesnou jednoznačnou informaci k Vašemu dotazu jsme nenašli. Statistiky z tohoto období nejsou k dispozici. Nejspíš by pomohly přímo vzpomínky vysokoškolských profesorů nebo učitelů, kteří by údaj zmínili ve svém vyprávění nebo např. v běžné korespondenci, ale na takový text, kde by průměrná mzda byla uvedena, jsme nenarazili.
Podle textu zákona 73/1945 ze dne 6.září 1945 vyplývá, že zákon rozlišuje služné podle několika stupňů; doporučujeme, abyste se na znění zákona podrobně podíval.
Odkaz na text zákona:
http://ftp.aspi.cz/opispdf/1945/034-1945.pdf
§ 56: Služné mimořádných profesorů se stanoví v ročních částkách od 45.120 K (1. stupeň) do 66.720 K (7. stupeň) § 57: Činovné mimořádných profesorů se vyměří podle skupiny míst (A,B,C,D) a stanoví se pro všechny stupně služného v ročních částkách od skupiny A - 16.896 K do slupiny D . 9.804 K.
Částka se mohla i zvýšit podle určitých splněných kritérii (doba služného a výjimečně vynikající práce apod.)

Zákon 73/1945 Sb. částka: 34 Dekret prezidenta, kterým se mění a doplňuje platový zákon ze dne 24. června 1926, č. 103 Sb., pokud jde o profesory vysokých škol a vysokoškolské asistenty
Zdroj: Československo a Prezident (1940-1948 : Beneš). Benešovy dekrety: nejvýznamnější dokumenty v plném znění. Pardubice: Filip Trend, 2002. s. 127. ISBN 80-86282-21-X. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:c46a04d3-0961-4ad0-b627-be2d9f67f2af

Několik odkazů na zdroje, údaje zde zveřejněné ale neověřujeme:
MAŇÁK, Jiří. Problematika odměňování české inteligence v letech 1945-1948 (Příspěvek k objasnění počátků nivelizace. In: Sociologický časopis. Praha: Československá akademie věd, 1967.
http://sreview.soc.cas.cz/pdfs/csr/1967/05/01.pdf

Informace byste mohl čerpat i z článku, viz níže, LAUBE, Josef. Ceny, mzdy a platy (Český život, ročník I., číslo 1, 20. ledna 1947)
https://www.moderni-dejiny.cz/clanek/vyvoj-cen-mezd-a-platu-1938-1946-v-clanku-z-roku-1947/