Prozměnu a pro změnu

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v jakých případech se píše "prozměnu" a "pro změnu". Chápu rozdíl třeba ve větě:
Prozměnu jsme jeli k babičce versus Poslanci hlasovali pro změnu...

Je tvar slova "prozměnu" správný? Dá se to takhle psát?

Odpověď

Dobrý den,

výraz "prozměnu" není gramaticky správný, v češtině se nevyskytuje. Lze tedy použít pouze spojení předložky a podstatného jména psaného zvlášť - "pro změnu". Slovník spisovného jazyka českého uvádí příklad podobný Vám  uvedenému: Pro změnu se drbe na zádech.

Použité zdroje:

* Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost: s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Praha: Academia, 1994 (Brno : Tisk). 647 s. ; 27 cm. ISBN 80-200-0493-9.

* Slovník spisovného jazyka českého. VIII, Z-Ž, Doplňky a opravy. Praha: Academia, 1989. Str. 343.

* Pravidla českého pravopisu: s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Praha: Academia, 1998. 391 s. ISBN 80-200-0475-0.

* Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR - http://prirucka.ujc.cas.cz /

* LEXIKO - webové hnízdo o novodobé české slovní zásobě a výkladových

slovnících - http://lexiko.ujc.cas.cz/heslare/