provozní řád v NK ČR

Text dotazu

Dobrý den,
nejsem členem Národní knihovny, avšak měla bych zájem navštívit všeobecnou
studovnu a nahlédnout do konkrétních knih. Jestliže z e-katalogu zjistím, že
je příslušná kniha uložena v Klementinu, mám možnost do ní ještě tentýž den
nahlédnout? Např. mohu si dopoledne knihy "objednat, zamluvit" (nevím jaký
přesný výraz použít) a odpoledne se do studovny vrátit a mít knihy
připravené?

Odpověď

Dobrý den,
dokumenty, které jsou součástí příruční knihovny Všeobecné studovny, nelze nijak objednat, jsou buď ve volném výběru nebo ty, co jsou dostupné jen přes službu, na požádání připraví pracovník, který tuto službu vykonává, objednání předem prostřednictvím báze NKC také není možné (to však mohou u knih mimo příruční knihovny jen registrovaní uživatelé). Všechny dokumenty, které jsou uloženy v našich skladištích, mohou využívat jen registrovaní čtenáři (a pak objednávat prostřednictvím báze NKC).
Knihy z příruční knihovny Všeobecné studovny (volný výběr) může čtenář nebo návštěvník s denní vstupenkou využívat hned, může se samozřejmě stát, že některý titul je využíván jiným čtenářem / návštěvníkem.
Podmínky a pravidla Všeobecné studovny jsou k dispozici na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_vseob_stud.htm (zde je např.
uvedeno, že knihy, které nejsou ve volném výběru, čtenář dostane po předložení platného čtenářského průkazu).