Prosím, víte původ slova ouklejka? Děkuji.

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se dozvěděla původ slova ouklejka. Děkuji Vám.

Odpověď

Dobrý den,

 

děkujeme za Váš dotaz. Zkoušeli jsme vyhledávání slova v několika etymologických slovnících českého jazyka, bohužel v žádném z nich se vysvětlení původu slova ouklejka nenachází.

 

Vyhledávali jsme také v online slovnících ústavu pro jazyk český AV ČR. Zde přikládáme odkazy na záznamy slova v těchto slovnících, žádný z nich ale nevysvětluje jeho původ:

 

-Příruční slovník jazyka českého: https://psjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledej&heslo=ouklejka&where=hesla&zobraz_ps=ps&zobraz_cards=cards&pocet_karet=3&ps_heslo=ouklej&ps_startfrom=0&ps_numcards=23&numcchange=no&not_initial=1.

 

-Slovník spisovného jazyka českého: https://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=ouklejka&sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no.

 

V databáze závěrečných prací je volně dostupná diplomová práce s názvem „Etymologie pojmenování sladkovodních ryb v českém jazyce a jazycích východoslovanských“, která nabízí jisté, ne však vyčerpávající vysvětlení:

 

„Ouklejka pruhovaná (Alburnoides bipunctatus) – český název má všeslovanský původ, je to zdrobnělina od oukleje (…). Z etymologie je patrné, že názvy vznikaly po rozdělení slovanských kmenů. Slované tedy tuto rybu buď neznali nebo ji nevěnovali pozornost.“

 

Celou práci naleznete zde: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/27394/DPTX_2010_1_11410_0_79702_0_86981.pdf?sequence=1&isAllowed=y

 

Pro získání odborné jazykovědné odpovědi na Váš dotaz Vám doporučujeme obrátit se také na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR zde: https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html.

 Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

04.07.2022 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu