Prosím původ příjmení Sajler, příp. v původní německé verzi Seiler

Text dotazu

Zajímá mě původ obojí verze příjmení. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den !

Příjmení Sajler (Seiler) patří do skupiny jmen germánských. Výchozí germánská jména byla původem rovněž složena - podobně jako jména slovanská - ze dvou základů, které se na cizím i našem území též různě zkracovaly a obměňovaly.

Siegmund (Zikmund) - "vítězná ochrana".

Použité zdroje

Knappová, Miloslava. Příjmení v současné češtině: jazyková příručka. 1. vyd. Liberec: AZ KORT, 1992. 185 s. ISBN 80-900008-9-4.