Prosím původ jména HYTYCH

Text dotazu

Za svobodna jsem se jmenovala Hytychová. Vím, že příjmení se vyskytuje okolo Brna.Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení pochází pravděpodobně z němčiny, jedná se o zdrobnělinu osobního či křestního jména nebo přípona -ich vyjadřovala také to, že slovo se stalo příjmením.

Vyskytuje se též ve tvarech Hyttich, Hyttych, Hytich a odvozuje se od německého základu Hut-

Ke konci roku 2016 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" 56 mužů a 64  žen s příjmením Hytych, Hytychová. Nejvíce se jich vyskytuje v Židlochovicích. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

Použité zdroje

BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem, 1998. ISBN 80-7044-212-3.
BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Praha, 1962.