prosím o zjištění významu příjmení Minuth

Text dotazu

Dobrý den, mohli byste mi prosím zjistit význam příjmení Minuth? Původ tohoto příjmení je německý, ale zatím se mi nepodařilo zjistit jeho význam. Proto prosím Vás.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

chvilku mi to trvalo, ale přes zahraniční stránky jsem se k něčemu dopracovala:

Původ jména není německý, ale pochází z biblické hebrejštiny. V Talmudu byli jako minim, v jednotném čísle minuth, označováni heretici, tedy kacíři. Protože ale v judaismu není termín heretik/kacíř přímo definovaný a vymezený, používalo se toto označení pro jednotlivce (často filozofy), jejichž práce byly z části nebo celé širší židovskou komunitou považovány za heretické z pohledu klasického učení rabínského judaismu. Zároveň odporovaly pravidlům halakha - židovskému náboženskému právu.

V přeneseném významu byli později jako minim/minuth často označováni křesťané obecně. Rabín Lipmann se zmiňuje: „Všechno to jsem podrobně vyložil, abych minuth aneb minus, tj. kacířství vypudil ze srdcí sekalím a tippeschím, tj. bláznů a pošetilců, kteří říkají, že znají vlastnosti našeho stvořitele a že má naši podobu. To všechno se nachází ve víře křesťanů.“

(Sépheru Nizzáchon (str. 79, č. 124) rabína Lipmanna)

V Talmudu se dále o křesťanech mluví jako o "Minim", v jednotném čísle "Min", jejich učení je označováno jako "Minuth".

S Německem máte pravdu v tom, že toto příjmení se tam dodnes vyskytuje nejčastěji na světě. Zajímavý je odkaz https://forebears.io/surnames/minuth , kde si můžete prohlédnout mapu rozšíření tohoto příjmení s komentářem. Po kliknutí na jednotlivé státy (např. Německo) zjistíte jeho rozšíření v jednotlivých spolkových zemích.

PS: Kdyby Vás zajímaly další informace, neváhejte kontaktovat přímo Ústav pro jazyk český AV ČR, mají specializovanou poradnu přímo na příjmení.

Použité zdroje

https://www.ancestry.com/name-origin?surname=minuth
https://forebears.io/surnames/minuth