Prosím o význam slova meluzína a klekánice

Text dotazu

A ještě by mne zajímalo význam slova Grázl kde to vzniklo

Odpověď

Dobrý den,

Meluzína:
mytologická postava, víla, která má místo nohou hadí ocas. Meluzína se začalo říkat kvílení větru a slovo se postupně stalo i synonymem pro silný vítr...
Historii o Meluzíně napsal na konci 14. století středověký pařížský knihař a literát Jan z Arrasu. Vycházel ze staré pověsti, která praví, že se na hradě Lusignanu v západní Francii zjevuje bytost – napůl žena, napůl had. Byla to Meluzína, dcera víly a skotského krále. Ten porušil slib, že svou ženu nespatří při porodu. Proto bylo na nejstarší dceru Meluzínu uvaleno prokletí:  měla od té doby sobotu co sobotu místo nohou hadí ocas. Prokletí mohl zlomit jen muž, který si ji vezme za ženu, ale nikdy ji neuvidí v sobotu. Svůj slib dal princ Raimondin. Meluzína mu svými kouzly dopomohla k tomu, aby se stal mocným vládcem. Zakládala města, kláštery a vystavěla několik hradů, nejslavnější z nich byl Lusignan. Porodila Raimondinovi deset synů, ale ani on svůj slib nakonec nedodržel. Krásná víla Meluzína se tak proměnila do hadí podoby a s nářkem odletěla z Lusignanu pryč...
Meluzínská pověst se rozšířila do světa a nakonec zdomácněla i v českém folklóru. Známe rčení vyvolávat či kvílet jako Meluzína, bydlet u paní Meluzíny (kde je větrno) a také s meluzínou sůl lízat (zemřít). Podle starých tradic lidé za větrných nocí vyhazovali z okna hrst mouky nebo soli, aby z ní Meluzína mohla navařit kaši pro své malé syny, přestala kvílet a neškodila živým tvorům. Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.
Čerpáno z: https://dvojka.rozhlas.cz/kvili-jako-meluzina-7602853

Klekánice:
bytost, která venku po večerním klekání chytá děti,  " ...přestrašeni báchorkami, které doma slýchali i mimo dům o lesních mužích, divých ženách, trpaslicích, skřítcích, hastrmanech a nejvíc o hrozné té klekánici, která s hady po skráních místo vlasů přepadá lidi ještě za dne, bez dechu vyběhli vždy z lesa ven a tam si teprv oddechli, tam teprv na sebe se usmáli, kde bylo už světleji."
(Z knihy Viléma Mrštíka Pohádka máje)
Zdroj: https://cs.wiktionary.org/wiki/klek%C3%A1nice

Klekánice
Jiné jazyky prý mají klekání, ale nikoliv tuto specifickou verzi strašidla.
Zdroj: Pavel Eisner: Čeština poklepem a poslechem, Pražské nakladatelství Jiřího Poláčka a nakladatelství B. Just, 1996
https://sciencemag.cz/pavel-eisner-o-cestine-klekanice-makovice-tchyne-a-tchor/

klekání - (ave) večerní zvonění kostelního zvonu k modlitbě
(klekátko = měkká podložka k modlení vkleče)
klekánice pohádková postava
Zdroj: https://lidovyslovnik.cz/index.php?dotaz=k&strana=9&start=1

Grázl:
podobný dotaz jsme před několika lety zodpovídali, viz Archiv Ptejte se knihovny
https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/proc-se-rika-ty-grazle-kdo-byl-grasel-vlastne-zac

Roku 1790 se narodil Jan Jiří Grasel – jeho příjmení později zlidovělo a má pevné místo v českém vyjadřování – nejen jako zloděj a loupežník, ale hlavně jako darebák, ničema, ničitel, lump, zkrátka člověk, který se chová obecně nepřístojně.
Jeho otec se živil jako ras (sbíral zatoulané psy a uhynulá zvířata) a občas něco ukradl, aby uživil rodinu. Nejinak tomu bylo u jeho matky, která byla i několikrát krátce ve vězení. A malý syn Jan Jiří se potatil i pomamil....
Zdroj: https://www.novinykraje.cz/blog/2019/08/24/jak-prisel-vyraz-grazl-ke-svemu-oznaceni-za-vsim-je-historicka-postava/