Prosím o vysvětlení pranostiky Na Svatého Jána.

Text dotazu

Na svatého Jana noc nebývá žádná. Prosím o vysvětlení. Děkuji.

Více zde: http://m.vapekus.webnode.cz/news/pranostiky-na-cerven/

Odpověď

Vážená paní,

základní vysvětlení tohoto přísloví lze spatřovat v dnu letního slunovratu, kdy je den nejdelší. Letní slunovrat nastává okolo 21. června, tj. blízko ke svátku svatého Jana, který má v občanském kalendáři jmeniny 24. června, což je v církevním kalendáři den narození Jana Křtitele. Jméno Jan je tradiční české jméno a vyskytuje se i mezi mnoha svatými, sv. Jan Křtitel, sv. Jan Nepomucký, sv. Jan Evangelista (více viz příloha – Velký pranostikon, s. 164-165).

Svatý Jan bývá dále spojován s dešti, tzv. svatojánské vody: Svatý Jan, deštěm je znám. | Svatý Jan Křtitel, dešťů je ctitel. | Kolem svatého Jana, je častá povodňová rána. | Když na Jana Křtite hřmí, všechny ořechy spadají, a když je pěkná svatojánská noc, bude jich dost a dost.

Svatý Jan figuruje i v tematice tzv. svatojánských léčivých bylin, kdy podle pověry tímto dnem končilo období sběru léčivých bylin, které podle pověry od této doby ztrácely svou moc: Na svatého Jána, bez kvete od rána.

Jméno Jan se vyskytuje i v dalších lidových rčeních: dělat janka (= tvářit se hloupě), mít shnilého janka na hřbetě (= být lenivý).

Použité zdroje

VAŠKŮ, Zdeněk. Velký pranostikon: 3000 pranostik. Vyd. 1. Praha: Academia, 1998. 375 s. ISBN 80-200-0650-8.
ZAORÁLEK, Jaroslav. Lidová rčení. Vyd. 4., V nakl. Academia 2. Praha: Academia, 2000. 741 s. ISBN 80-200-0824-1.

Přílohy