Prosím o vyskloňování názvu obce Hýsly

Text dotazu

Dobrý den, přestěhovala jsem se z Ostravy do obce Hýsly. Navrhovala jsem leták s textem "...návrat do Hýslí ..." a bylo mi řečeno, že to není správný tvar. Ještě bych ráda podotkla, že obec se dříve jmenovala Hýsle.
Za odpověď předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Hýsly je obec v okrese Hodonín, kraj Jihomoravský. V Hýslech je jedno katastrální území, v obci Hýsly žije 398 obyvatel... Je vidět, že se trochu název obce skloňuje, ale většinou se vyskytuje jako nesklonný.

"Když si nejsme gramatickým číslem jisti, je nejlepší ověřit si tento údaj ve slovníku či v jiné jazykové příručce, v daném městě či obci, případně, pokud je to možné, na internetových stránkách tohoto města či obce, kde je obvykle tento údaj uveden." Na stránkách vaší obce jsme ale údaj nenašli, není uveden ani v nám dostupných příručkách. Přikláníme se k textu 'návrat do obce Hýsly', použít tvar názvu obce - nesklonný nebo ' návrat do Hýsel či Hýslů'. Doporučujeme ale obrátit se na odborníky v Ústavu pro jazyk český AV ČR.

Internetová jazyková příručka http://prirucka.ujc.cas.cz/ na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/index.html  říká:

Zeměpisná jména ženská zakončená ve výslovnosti na [e], [i] Jména zakončená na -e spadají pod skloňovací vzor "růže": Kdyně, Dyje, Skopje, Mže, Temže, Asie, Libye, Itálie, Florencie, Adiže - 2. p. Kdyně, Dyje, Skopje, Mže, Temže, Asie, Libye, Itálie, Florencie, Adiže.

Sem by patřil dřívější název obce, který jste uvedla a sice Hýsle.

Jména cizího původu zakončená na [i], [í] zůstávají nesklonná (Dillí, Karáčí, Tennessee [tenesí], Brindisi, Bali, Canterbury, Sydney [sidny], Chamonix [šamony], Nancy [nansi]).

Jména zakončená ve výslovnosti na [i]:

Do kategorie jmen zakončených ve výslovnosti na [i] patří jména některých řek jako Missouri, Zambezi, Mississippi (podle SSČ a PČP mohou Mississippi a Missouri být rodu žen. i stř.). V nepřímých pádech zůstávají nesklonná.

V Internetové jazykové příručce jsme našli jako příklad podobný název obce zakončený na -y a sice  Malonty, obec na Českokrumlovsku.

Malonty (obec Malonty, obyvatelé Malont) jednotné číslo i množné číslo, jedná se o zeměpisné jméno pomnožné 1. pád  Malonty 2. pád  Malont, Malontů 3. pád  Malontům 4. pád  Malonty 5. pád  Malonty 6. pád  Malontech 7. pád  Malonty

Nejspíš ale bude platit, že se tvary používají tak, jak se to říká v dané obci od pradávna, tzv. "jak je v kraji zvykem"...