Současný název města nebo obce z roku 1800 "Menchen"

Text dotazu

Dobrý den,
při hledání mých předků jsem v matrice našla odkaz k narození : pocházející " von Medchen ", mezi roky 1778-1782. Prosím o jaké město či obec se může jednat.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dle poskytnutých informací se nám nepodařilo dohledat původ slova Menchen/Medchen. Zdá se, že pod tímto názvem žádná obec (město, vesnice) vedená nebyla.

Predikát „von“ naopak naznačuje, že se nemuselo jednat o konkrétní místo narození, nýbrž o běžné příjmení odvozené od něčeho jiného.

Příjmení se v dané době mohlo odvozovat např. od držav nějakého pozemku, domu, původu rodu nebo se dokonce ještě před tímto obdobím příjmení vymýšlela či se před ně jen začalo přidávat „von“ a u nás česky „z“.

  • Ottův slovník naučný: illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. V Praze: J. Otto, 1903. sv. 20, s. 677.
  • ŽUPANIČ, Jan. Nová šlechta rakouského císařství. Praha: Agentura Pankrác, 2006, s. 189–190.

Pokud se na základě dalších informací v matrice má skutečně jednat o konkrétní oblast v Čechách, pak nám není známa. Níže zasíláme několik zdrojů ze všech možných probádaných, které nám přišly v hledání zásadní:

MLEZIVA, Štěpán a Karel KUČA. Historický lexikon městysů a měst: vývoj postavení a funkce městských sídel v dějinách územněsprávního členění českých zemí od roku 1850 do současnosti. Praha: Baset, 2006.

Rukopisný rejstřík k Müllerově mapě: https://experience.arcgis.com/experience/22dbb9e3648c4c02b23e04fabf72c6ea

Německé názvy obcí: http://www.fotohistorie.cz/Slovnik.aspx

Německo-český slovník místních jmen: http://mmh.cz/lingua/mj_cs

Amtliches deutsches Ortsbuch für das Protektorat Böhmen und Mähren: herausgegeben vom Reichsprotektor in Böhmen und Mähren. Prag: Selbsverlag des Reichsprotektors in Böhmen und Mähren, 1940.