Slivovice v lidových písních

Text dotazu

prosím o seznam lidových písniček s tématem slivovice. Druhý dotaz: údajně lidová písnička: Slivovica to je špina kdo ju pije ten je sviňa - nazpíval ji někdo?
Děkuji

Odpověď

Tvrdý alkohol se mezi obyčejnými lidmi více rozšířil až v 19. století, proto i jeho ohlasy v lidové písni mohou být nejdříve z této doby, v nám dostupných zdrojích jsme jej ale nenašli.
(více na toto téma viz PIPEREK, Lubomír Filip. Pálené, pivečko, borovička, ono do mňa teče jako vodička ... : Zajímavosti z dějin výroby a konzumace alkohol. Valašsko: vlastivědná revue. 2003/2, č. 11,s. 4-7).

Oddíl pijácké písně nalezneme ve sbírce Eduarda Pecka - Valašské národní písně a říkadla z r. 1884. V písních se objevují pojmy: gořalenka, gořalka, pálené.

V lidových písních jsme nalezli tyto pojmy:
kořalka, kořalenka, gořalka, gořalenka, gořalčisko
Gořalko, gořalko (zp. T. Večeřova, 70 let, Březová) - Valašské pěsničky, díl V. Jan N. Polášek a Arnošt Kubeša. Milotice n. Bečvou, 1946, s. 73.
Gořalenka, kvit (zp. M. Kret, 84 let, Huslenky) - Valašské pěsničky, díl V. Jan N. Polášek a Arnošt Kubeša. Milotice n. Bečvou, 1946, s. 73.
Šenkéříčku (zp. M. Stolař, 78 let, Krhová) - Valašské pěsničky, díl II. J. N. Polášek a A. Kubeša. Milotice n. Bečvou, 1940, s. 65.
Všeci ludé povědajú (zp. Janík z Rožnova) - Valašské pěsničky, díl II. J. N. Polášek a A. Kubeša. Milotice n. Bečvou, 1940, s. 101.
Když jsem k vám chodíval - Kytice národních písní moravských Valachův. F.J. Koželuha. Praha, 1873, píseň č. 12.
V pondělí rád sa napiju (zp. A. Skýpala z Malé Lhoty) - Valašské pěsničky, díl III. Jan N. Polášek a Arnošt Kubeša. Milotice n. Bečvou, 1941, s. 54.
Gořalenka sladká (z Tichova u Klobouk) - Valašské pěsničky, díl I. Jan N. Polášek a Arnošt Kubeša. Milotice n. Bečvou, 1939, s. 68.

pálenka, pálená
Husar na šenku (z Rožnova) - Valašské pěsničky, díl III. Jan N. Polášek a Arnošt Kubeša. Milotice n. Bečvou, 1941, s. 54.
Pohárečku skleněný (Z Hutiska) - Valašské pěsničky, díl I. Jan N. Polášek a Arnošt Kubeša. Milotice n. Bečvou, 1939, s. 130.

Tématu slivovice se například věnuje i současná folková kapela Dareband ve svých albech: Uzené aj slibovička (2013), Ogaři pálíjá (2008) ale i v jiných.

K sestavení úplného výčtu písní, by bylo třeba provést podrobné a rozsáhlé bádání ve starých zpěvnících a kancionálech, které naše knihovna ani nemusí mít ve fondu.
Pokud byste potřeboval další informace, doporučila bych Vám osobní návštěvu, abyste si mohl naše zpěvníky sám projít, když bychom nějaký zpěvník neměli a bylo by to možné, zajistili bychom Vám jej prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby (MVS - zpoplatněno).

Použité zdroje

Valašské pěsničky, díl I. - V. / J. N. Polášek a A. Kubeša. Milotice n. Bečvou, 1939-1941.
Valašské národní písně a říkadla / Eduard Peck, 1884.
Pálené, pivečko, borovička, ono do mňa teče jako vodička ... : Zajímavosti z dějin výroby a konzumace alkohol / Lubomír F. Piperek. Valašsko: vlastivědná revue. 2003/2, č. 11,s. 4-7.