Odborné zdroje o W. A. Mozartovi

Text dotazu

Pro vypracování seminární práce sháním literaturu a další relevantní zdroje, které se zabývají životem, prací a úspěchem W. A. Mozart. Děkuji předem.

Odpověď

Dobrý den,

o Wolfgangovi Amadeovi Mozartovi bylo napsáno velké množství knih. Součástí Vaší seminární práce by mělo být i vyhledávání relevantních zdrojů a informací. Literaturu k seminární práci můžete hledat např. pomocí klíčových slov v elektronickém katalogu NK ČR na www.nkp.cz, katalogy a databáze, báze NKC - knihy, příp. ANL - články. Doporučujeme i Hudební oddělení Národní knihovny ČR na www.nkp.cz.

V době, kdy Mozart žil, nehloubal nikdo o podstatě jeho hudby. Buď se líbila a měla úspěch, nebo nelíbila...Po tak dlouhé době, která uplynula od jejího vzniku, se mnozí dívají na tvorbu W.A.Mozarta i jinýma očima a snaží se jeho hudbu rozebrat, popsat. Hudba je však prchavé umění, nehmatatelná. I velcí hudební znalci přesnou definici Mozartova díla určují těžko.

Čerpáno z knihy: BURGARTZ, Alfred. Mozart o lásce zpíval... Praha: Orbis, 1944.

Dále doporučujeme: KARÁSEK, Bohumil. Wolfgang Amadeus Mozart. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1959.

"Má-li které město nazývat se městem Mozartovým, pak to není Salcburk, který Mozart nenáviděl, není to Vídeň, která ho nechala vyhladovět a zapomenout v hromadném hrobě, ale jedině jeho zlatá Praha." (německý Mozartův životopisec Arthur Schurig)

SCHLOSSER, Johann Aloys. Wolfgang Amadeus Mozart. Zevrubná a doložená biografie vydávaná k založení a postavení památníku pro zvěčnělého. Plzeň: Laiwa Press, 1991.

DAVENPORTOVÁ, Marcia. Mozart. Praha: Panorama, 1993.

Václav Talich: "I mravní idey mají své osudy. Pro co trpěl Komenský, v toho jménu vítězil Masaryk....Kam poděla se všechna ta úspěšná díla, jichž nápěvů byla Vídeň plna v době, kdy pro dílo Mozartovo měla leda úsměšek a pokrčení ramen!..."

MANSAUS, Luděk. W.A.Mozart a Don Giovanni. Praha: Vladimír Žikeš, 1937.

VOLEK, Tomislav a kol. Mozartovské stopy v českých a moravských archivech. Praha: Archivní správa ministerstva vnitra České republiky, 1991.

ROLLAND, Romain. Hudebníci minulosti. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1955.

MONTEFIORE, Simon Sebag. 101 světových hrdinů. Praha: DEUS, 2008.

KADEŘÁBEK, Rudolf. V Praze byl šťastný (W. A. Mozart). Praha: Dialog, 1991.

Wolfgang Amadeus Mozart 5. Prosinec 1991: Den dvoustého výročí úmrtí. Vídeň: Spolková tisková služba, 1990.

MAHLER, Zdeněk. Sbohem, můj krásný plameni. Zlomky o životě a díle W.A.Mozarta z fiktivních vzpomínek Josefíny Duškové provázených poznámkami neznámého nálezce. Praha: Albatros, 1984.