Prosím o objasnění názvu ulice Anastázova

Text dotazu

Je souvislost s Anastázem Opaskem?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Pěkný den,

ulice "Anastázova" byla pojmenována podle prvního opata benediktinského kláštera v Břevnově, Anastasia (ten zemřel roku 1037). V názvu bylo užito počeštěné verze jména, tedy Anastáz.
Klášter sám se nachází nedaleko ulice, asi 500m na západ. Souvislost s Janem Anastázem Opaskem, který byl sám arciopatem výše zmíněného kláštera tedy existuje, ale jen nepřímá a ulice samotná se jmenuje po jeho dávném předchůdci.

Použité zdroje

LAŠŤOVKA, Marek a kol. Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. 1. díl (A-N). Praha: Libri, 1997. ISBN 80-85983-24-9.