prosím o etymologii slova role (pole).

Text dotazu

přesněji původ slova role, pokud s tím souvisí, tak i pole

Odpověď

Dobrý den,

etymologie slova role je podrobně popsána v Etymologických slovnících jazyka českého. Vybrali jsme pro Vás ze dvou zdrojů:

*role = pole (orné). Souvisí s orati (přesmyk or-  ro-), slovensky raľa (přesmyk i dlouž, o) a jako v staroslověnském jazyce. ralbja) . rolník *role - jihočesky, chodsky rolí neutrum jinde femininum: v moravských nářečích roľa, rolník. Staročesky bylo rolí podle vzoru paní, jsou však i doklady pro neutrum rolé. - Polsky hornolužicky, dolnolužicky rola, slovensky roľa i raľa, starorusky, bělorusky rallja, rusky rólja i rolja, ukrajinsky rilljá role. V jistých krajích karpatských ralia je jednotlivý díl orné plochy, připadající na jednoho gazdu. Souvisí s orati.

*pole - Všeslovanský původ širý, rovný kraj, též i válečné pole (srov. polnice). Souvisí asi s německým Feld * přespolní (podle lat. peregrinus: v. pelerína) * svaté pole  = hřbitov (it. campo santo). Z téhož základu *pol- je i planý divoce rostoucí na poli (z *pol-n-) *pole - označovalo, jako dosud u Srbocharvátů, širou rovinu v protikladu proti území pahorkovitému nebo hornatému, nevzdělanou (oraný pozemek byl role!), s rostlinami divoce rostoucími, "planými" ; odtud poľana a planina (viz) jsou náhorní roviny, lišící se od strmých a hrbolovitých míst okolních, kdysi vymýcené a pak porostlé trávou a oblíbené jako pastviny.

Použité zdroje

HOLUB, Josef a LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: SPN, 1992. s. 353, 389. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:30c0d340-fdb8-11e3-a680-5ef3fc9bb22f

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2010. s. 469, 516, .Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:818944e0-df89-11e7-adb0-005056825209