Tituly Josefa II.

Text dotazu

Prosím, jak zněly všechny tituly - v pořadí důležitosti - císaře Josefa II.? Zatím jsme nalezli jen níže uvedené.
My Josef z boží milosti volený římský císař, po všechny časy rozmnožitel říše, Německý, Uherský, Český, Dalmatský, Chorvatský a Slovanský král, Arcikníže Rakouský, Markrabě Moravský Lucemburský Slezský kníže a Lužický Markrabě. (Constitutio criminalis Josephina")

Odpověď

Dobrý den,

důslednější systém v užívání titulů a rodových znaků byl u Habsburků zaveden od doby vlády Ferdinanda I. Tituly byly rozděleny na velký, střední a malý titul. Toto uspořádání se stalo normou zejména v úřední praxi. Oficiální velký titul stanovený pro Josefa II. v roce 1780 zněl následovně:

„My, Josef Druhý, z Boží milosti římský císař, po všechny časy rozmnožitel říše, král Německa, Jeruzaléma, Uher, Čech, Dalmácie, Chorvatska, Slavonie, Haličsko-vladiměřského království, arcivévoda Rakouska, vévoda Burgundska, Lotrinska, Štýrska, Korutan a Kraňska, velkovévoda Toskánska, velkokníže Sedmihradska, markrabě Moravy, vévoda Brabant, Limburgu, Lutzenburgu a Geldern, Würtembergu, Hornoslezska a Dolnoslezska, Milána, Mantovy, Parmy, Piacenzy, Guastally, Osvětimi a Zátoru, Kalábrie, lankrabství Baar, Monserat a Těšínsko; kníže Švábska a Charleville, okněžněný hrabě Habsburgu, Flander, Tyrolska, Hennegau, Kyburgu, Gorice a Gradišky, markrabě Svaté říše římské z Burgau, Horní a Dolní Lužice, Pont à Mousson a Nomeny, hrabě z Namuru, Provence, Vaudemontu, Blankenbergu, Zütphenu, Saarwerdenu, Salmu a Falkensteinu, pán ve Vindické marce a Mecheln.“

Střední titul:

„My, Josef Druhý, z Boží milosti římský císař, na všechny časy rozmnožitel říše, král Německa, Jeruzaléma, Uher, Čech, Dalmácie, Chorvatska, Slavonie, Haličsko-vladiměřského království, arcivévoda Rakouska, vévoda Burgundska a Lotrinska, velkovévoda Toskánska, velkokníže Sedmihradska, vévoda Milána, Mantovy, Parmy atd., okněžněný hrabě Habsburgu, Flander, Tyrolska atd., atd.“

Krátký titul:

„My, Josef Druhý, z Boží milosti římský císař, na všechny časy rozmnožitel říše, král Německa, Uher a Čech, arcivévoda Rakouska, vévoda Burgundska a Lotrinska atd., atd.“

Použité zdroje

VOCELKA, Karl a Lynne HELLER. Život Habsburků: kultura a mentalita jednoho rodu. Praha: Plejáda, 2012, s. 147 – 148. ISBN 978-80-87374-94-8. Dostupné také z: https://ndk.cz/[…]/uuid:c41f6fe0-2d23-11e8-af9f-5ef3fc9bb22f
https://ebadatelna.soapraha.cz/a/2281/4