Prosím, jak se píše pořadí jmen manželů a tečky u zkratky v datumech

Text dotazu

Chtěla bych vědět, jak se používá pořadí jmen u manželů, například nápis pod fotografií novomanželů, zda se píše
Libuše a Pavel Bláhovi, nebo Pavel a Libuše Bláhovi, spíše z historického hlediska. Co je správnější?
A dále jsem chtěla napsat datum s latinskými zkratkami A. D. , viděla jsem psaný datum A. 20 (zlomek 21./8.) 21 D.
Nevím, zda má být za písmenem A (Anno) a D (Domini) tečka, rovněž kde bude tečka v datu? Datum je 21.8.2021.
Mnohokrát děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

žádné psané pravdilo jsem nenalezla, ale historicky se uvádělo nejdříve mužovo jméno, protože byl považován za hlavu rodiny, o kterou se staral. I dopisy adresované celé rodině byly (a někdy bývají ještě dnes) adresovány na jméno muže muže: rodina Novákova (rodina Pavla Nováka = rodina patřící Pavlu Novákovi). U manželů se pak uvádělo např.: Pavel (hlava rodiny) a Marie (jeho žena) Novákovi. V současnosti se však tato pravidla značně rozvolnila a tento úzus se dodržuje stále méně často a lze se setkat s různými variantami.

Ad Anno domini (leta páně): pokud se používá ve zkratce, píšou se za jednotlivá písmena tečky, tedy A. D. (v češtině pak l. P.). Vámi uváděná varianta se zlomkem není častá. Ale A. 20 (Anno 20 = 20. roku/rok) se používá poměrně běžně.