Prosím informace o historii dětských domovů v ČR i zahraničí. Kdy byl první, kde to bylo? Děkuji

Text dotazu

Zajímá mě všechno o dětských domovech v ČR i ze zahraničí. Zajímá mě kdy vznikl první dětský domov a kde a kdy? Zajímají mě i domovy v zahraničí. Všechny dostupné informace o transformaci dětských domovů v ČR a v zahraničí. Jaké jsou modely, jak se to dlouho připravuje, kde se stala první transformace a jak to dopadlo. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

historický náčrt vývoje péče o opuštěné děti lze nalézt v článku V. Bubleové. Autorka uvádí, že první pokusy o řešení situace opuštěných dětí v evropském kontextu lze sledovat v roce 787, kdy byl v Miláně založen první sirotčinec. Významným ústavem byl nalezinec založen v Římě ve 13. století papežem Inocentem III. O výraznou reformu přístupu k péči o opuštěné děti se zasloužil J. H. Pestalozzi, který zdůrazňoval důležitost rodinného prostředí a náhradních rodin pro výchovu dětí.

První nalezince a sirotčince se v českých zemích začaly vyskytovat po třicetileté válce. Mezi nejstarší patřil Vlašský špitál v Praze založený v roce 1575. Vychovatelnu pro opuštěné děti zřídili a otevřeli v roce 1896 manželé Alois a Luise Olivovi. Významnou institucí byl Zemský výbor v Čechách pro péči o mládež zřízený v roce 1902. Vývoj byl samozřejmě závislý i na dobovém historickém kontextu a platné rakousko-uherské legislativě, respektive legislativě nové Československé republiky.

V meziválečném období fungovaly mimo jiné dětské domovy. Šlo o nízkokapacitní ústavy, kde mohly přechodně najít útočiště ohrožené děti, zotavit se a následně se buď vracely do původních rodin, pokud se v nich zlepšila situace, nebo se pro ně hledala pěstounská péče. Důraz byl dáván jednak na rodinné prostředí v ústavu, ale také na to, aby se dítě co nejdříve vrátilo do prostředí rodiny. Jedním z nejznámějších takových domovů byl Dům dětství veden Ferdinandem Krchem.

Systém první republiky se po druhé světové válce zcela zrušil a přešlo se k sovětskému přístupu založenému na koncepci výchovy velkých skupin dětí ve velkých ústavech, rozdělených podle věku dětí. Jinak se ale nepřihlíželo k individuálním případům potřeby dětí. Teprve pod tlakem odborníků se později přistupovalo k určitým změnám a reformám systému.
Zdroj: Bubleová, Věduna. Historický vývoj péče o opuštěné děti. Náhradní rodinná péče, 2000, 3(1), s. 46-51. ISSN 1212-3765.

Je důležité ujasnit si zkoumanou problematiku terminologicky. Jak upozorňuje A. Daněk ve své publikaci i v disertační práci, literatura často nerozlišuje mezi jednotlivými tipy institucí zapojených do péče o děti a současné dětské domovy například pokládá za pokračovatele někdejších sirotčinců, chudobinců a vychovatelen. Autor však poukazuje na to, že tyto instituce se staraly především o sirotky nebo o děti a mládež vyžadující převýchovu. Současné dětské domovy ale neslouží tomuto účelu a můžeme je pokládat za moderní fenomén. Tento autor poukazuje i na chybějící výzkum a nedostatek zdrojů k tomuto tématu.

Zdroje: DANĚK, Alois. Dětský domov v české společnosti 21. století. 2015. Dostupné z: https://www.ambis.cz/files/danek-monografie2025.pdf

DANĚK, Alois. Dětský domov - možnosti a výzvy v české společnosti 21. století. Dizertační práce, vedoucí Franiok, Petr. Praha: Univerzita Karlova, Pedagogická fakulta, Oddělení pro vědeckou činnost, 2024. Dostupné z: http://hdl.handle.net/20.500.11956/195340

Není v kompetenci a kapacitě služby Ptejte se knihovny poskytnout Vám odpověď na tak komplexní problematiku. Můžeme poskytnout jen určitý náčrt a vybranou doporučenou literaturu. Kromě výše uvedených autorů můžeme zmínit publikaci M. Vocilky, který představuje 124 dětských domovů v ČR, přičemž u každého z nich uvádí i stručnou historii.

VOCILKA, Miroslav. Dětské domovy v České republice: (charakteristika jednotlivých dětských domovů). Praha: Aula, 1999. 268 s. ISBN 80-902667-6-2.
https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000996129&local_base=SKC

O vychovatelně manželů Olivových můžete čerpat informace například zde:
Mecenáš A. Oliva a jeho odkaz: 110 let založení Olivovy nadace. [Říčany u Prahy]: Olivova nadace, [2006?]. 157 s. ISBN 80-260-5720-1.
https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=004457513&local_base=SKC

Určitě vám doporučujeme udělat si přehled o archivních fondech souvisejících s touto problematikou. V této souvislosti můžete oslovit Národní archiv ČR. Inspiraci k dalším zdrojům můžete najít i v závěrečných pracích na obdobné téma. Vyhledávat je můžete v rozhraní Google Scholar (https://scholar.google.com/) nebo na portálu Theses (https://theses.cz/).

Obor

Výchova a vzdělávání

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

31.03.2025 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu