Prosba o rozluštění šifry

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych pomoct rozluštit šifru vš, kterou se v 90. letech podepisoval autor, jenž psal o brněnském divadle do Zemských novin. Hledala jsem v různých databázích, ale autor je všude uváděn jen šifrou.
Děkuji mnohokrát za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Požádal jsem o pomoc kolegyni, které se specializuje na bibliografie, a zde jsou její zjištění:

Zemské noviny jsou výběrově analyticky zpracované v IDU (Institut umění - Divadelní ústav) a ČLB (Česká literární bibliografie) i ANL (od roku 1994). Šifra (vš) se vyskytuje v excerpovaných článcích hlavně v roce 1994-1996, tematicky se jedná hlavně o recenze, články, zprávy na různá divadelní, hudební představení, nekrology apod., geograficky se zaměřuje především na Čechy a Prahu, z Moravy a Brna ojediněle (<https://www.knihovny.cz/short/1eac5c0f1>; na IDU záznamy včetně anotace), šifra (vš) bohužel v databázích nebyla ztotožněna. Pouze na idu.cz je šifra uvedena u jména Jaroslav Someš (1941-), mohlo by se jednat o šifru složenou z posledních písmen křestního jména a příjmení, ale není jasné, že by ji používal právě v Zemských novinách (https://biblio.idu.cz/records/e71264fa-9db9-4ec3-a7c0-a061bb401e68), do Zemských novin však aktivně přispíval (ve stejném období), tudíž není vyloučeno (ale ani potvrzeno), že by se mohlo jednat právě o něj.

Someš, Jaroslav, 1941-

Narozen 21. 6. 1941 v Praze. Herec, dramaturg a režisér, též divadelní historik, recenzent a publicista.

Someš, Jaroslav, 1941-
Viz: jar, 1941-
Viz: js, 1941-
Viz: -JS, 1941-
Viz: vš, 1941-

Závěr: pokud se v periodiku nevyskytuje poznámka, která by objasnila šifru, nejvhodnějším dalším krokem je projít redakční zápisníky, redakční účetní materiály nebo korespondence mezi redaktory a přispěvateli. Předchází tomu však krok zjištění místa uložení archivu redakce/vydavatele (otázkou je, zda byly archiválie předány do státního archivu, např. Archiv města Prahy, Národní archiv, nebo zda se nachází (za podmínky, že stále existují) u bývalého vlastníka, redaktora apod.) . Vydavatel ZN 1. ZEMSKÁ, a. s. v likvidaci, zánik společnosti k roku 2009.

Z metodologického hlediska bych pro dešifrování šifer doporučila metodiku: Řehák, Daniel. Metodika zjišťování autorů u šifer a pseudonymů v periodickém tisku. 2015 [cit. 26.9.2022]. Dostupné z: https://invenio.nusl.cz/record/201288/files/content.csg.pdf/.