Prometheus z Trevíru

Text dotazu

Kdo to byl Prometeus z Trevíru

Odpověď

Dobrý den,
jako Prometheus z Trevíru byl označen německý filozof Karl Marx (5.5.1818 Trevír - 14.3.1883 Londýn).
V Marxově disertační práci se Prométheus objevuje v roli hlavního hrdiny. Marx zde vychází z Aischylova zpracování mýtu o Prométheovi, který se bouří proti konceptu synovské poslušnosti vůči bohu.
Když byly na žádost ruského cara Nikolaje I. zrušeny Marxovy Rheinische Zeitung, objevila se  v berlínském tisku roku 1899 karikatura, kde byl zobrazen jako přikovaný Prométheus, kterému klove játra pruský orel.
Ve svém stěžejním díle Kapitál používá Marx metaforu Prométhea přikovaného ke skále k ilustraci situace proletariátu, spoutaného vykořisťovatelskými vztahy ke kapitálu.
Toto a další zamyšlení nad vztahem Karla Marxe k postavě Prométhea a o prométheovském komplexu se můžete dočíst v eseji Hynka Tippelta Prométheus z Trevíru (2005): dostupné na www: http://tippelt.wordpress.com/category/eseje-a-clanky/prometheus-z-treviru/
V roce 1968 publikoval německý autor Günter Radczun knihu pro mládež pod názvem „Prometheus aus Trier“ (česky jako Prométheus z Trevíru. Praha : Mladá fronta, 1972).

O životě a díle Karla Marxe se můžete dočíst v encyklopediích, dějinách filozofie a biografických publikacích (informaci o nich najdete v katalogu kterékoliv knihovny, např. na stránkách Národní knihovny www.nkp.cz nebo portálu Jednotné informační brány www.jib.cz)

Jedná se např. o publikace:
STÖRIG, Hans Joachim. Malé dějiny filozofie. Praha : Zvon, 1991, s. 356-362.
ISBN 80-7113-041-9.
Tvůrci světových dějin : od Francouzské revoluce po začátek 20. století : od r. 1789 do r. 1914. Bratislava : Mladé letá, 2003, s. 142-147.
Universum : všeobecná encyklopedie.5.sv. 1.vyd. Praha : Odeon, 2000. s. 682-683. ISBN 80-207-1067-1 (sv. 3 : váz.)

Nebo na internetu:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Karl_Marx
http://www.euroekonom.cz/osobnosti-clanky.php?type=jz-marx
http://zivotopisyonline.cz/karel-marx-551818-1431883-filozof-delnicke-tridy/