Projev Hitlera na pohřbu Heydricha

Text dotazu

Dobrý den. Prosím Vás, je možné v české verzi někde najít Hitlerův projev na pohřbu Heydricha, ve kterém se vyjadřoval k Čechům? - Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

článek týkající se pohřbu R.Hyedricha a  projevem A.Hitlera jsme nalezli v dobových novinách :  Lidové noviny. 1942, č. 50, č. 291, 10.6. :

"Po smuteční řeči říšského vedoucího Himmlera vstoupil k řečnickému pultu Vůdce, který udělil zesnulému nejvyšší německé vyznamenání. Vůdce pravil :

Tomuto muži mohu věnovat jen málo slov. Byl jedním z nejlepších nacionálních socialistů, jedním z nejsilnějších obhájců německé říšské myšlenky, jedním z největších odpůrců všech nepřátel této Říše. Padl tedy jako mučedník  za udržení a zabezpečení této Říše. Jako vůdce strany a Vůdce Německé říše, uděluji ti, milý kamaráde Heydrichu, stejně jako příslušníku strany Todtovi, jako druhému Němci nejvyšší vyznamenání, které mohu udělit, nejvyšší stupeň Německého řádu. Vůdce poté přistoupil k nosičům vyznamenání a položil na podušku nejvyšší německý řád. Potom byl přinesen Vůdcův věnec, který Vůdce pozdravem mlčky položil sám u katafalku. Pak zazněla věčně platná píseň O dobrém kamarádu a po ní hymny národa. Vůdce se pak rozloučil s dětmi Heydrichovými, pozdravil své spolupracovníky a opustil síň, zatím co se v ní rozléhaly zvuky smutečního pochodu z Eroicy".