Projev Hitlera na pohřbu Heydricha

Text dotazu

Dobrý den. Prosím Vás, je možné v české verzi někde najít Hitlerův projev na pohřbu Heydricha, ve kterém se vyjadřoval k Čechům? - Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

článek týkající se pohřbu R.Hyedricha a  projevem A.Hitlera jsme nalezli v dobových novinách :  Lidové noviny. 1942, č. 50, č. 291, 10.6. :

"Po smuteční řeči říšského vedoucího Himmlera vstoupil k řečnickému pultu Vůdce, který udělil zesnulému nejvyšší německé vyznamenání. Vůdce pravil :

Tomuto muži mohu věnovat jen málo slov. Byl jedním z nejlepších nacionálních socialistů, jedním z nejsilnějších obhájců německé říšské myšlenky, jedním z největších odpůrců všech nepřátel této Říše. Padl tedy jako mučedník  za udržení a zabezpečení této Říše. Jako vůdce strany a Vůdce Německé říše, uděluji ti, milý kamaráde Heydrichu, stejně jako příslušníku strany Todtovi, jako druhému Němci nejvyšší vyznamenání, které mohu udělit, nejvyšší stupeň Německého řádu. Vůdce poté přistoupil k nosičům vyznamenání a položil na podušku nejvyšší německý řád. Potom byl přinesen Vůdcův věnec, který Vůdce pozdravem mlčky položil sám u katafalku. Pak zazněla věčně platná píseň O dobrém kamarádu a po ní hymny národa. Vůdce se pak rozloučil s dětmi Heydrichovými, pozdravil své spolupracovníky a opustil síň, zatím co se v ní rozléhaly zvuky smutečního pochodu z Eroicy".

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

17.10.2018 16:08

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu