Proč se střevům někdy říká "druhý mozek"?

Text dotazu

Dobrý den,

už párkrát jsem narazila na to, že se střeva nazývají "druhým mozkem" člověka. Jak moc ovlivňují naše smýšlení/psychiku a lze to nějak pozitivně ovlivnit (případně prosím jak)?

Děkuji. :)

Odpověď

Dobrý den,

na toto téma bylo napsáno velké množství článků a studií; níže uvádíme ukázky z některých z nich:

Ve staročínské medicíně se objevuje pojem, který lze chápat tak, že břicho je druhým mozkem. Určitě tím není míněno, že bychom mohli břichem přemýšlet, ale spíše fakt, že emocionální část činnosti nervového systému je velice podstatná. Možná že není v naší civilizaci tak ceněna, ale z hlediska zdraví je rozhodně zásadní...

Zdroj: JONÁŠ, Josef. Kde končí duše a začíná tělo. Praha: Eminent, 2008.

Klíčová slova: alternativní medicína, detoxikace organismu, lidská psychika, nemoci, metabolismus,

http://kramerius4.nkp.cz/search/i.jsp?pid=uuid:b6edc570-e932-11e4-a511-5ef3fc9ae867&q=%22druh%C3%BD%20mozek%22#monograph-page_uuid:d0eae890-e932-11e4-a511-5ef3fc9ae867

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:b6edc570-e932-11e4-a511-5ef3fc9ae867

Jste-li ve stresu, vaše střevo to pozná okamžitě.

Enterický (střevní) nervový systém bývá často nazýván druhým mozkem těla. Mozek a enterický nervový systém, který řídí gastrointestinální systém, propojují stovky milionů neuronů. Tato obrovská sít spojení monitoruje celý zažívací trakt od jícnu až po řitní otvor. Enterický nervový systém je tak rozsáhlý, že může fungovat jako nezávislá entita bez informací z centrálního nervového systému, přestože spolu pravidelně komunikují. Zatímco náš „druhý mozek“ nedokáže složit symfonii ani namalovat mistrovské dílo stejným způsobem jako mozek v naší lebce, hraje důležitou roli v řízení fungování naší vnitřní trubice. Sít neuronů v tlustém střevě je stejně početná a spletitá jako síť neuronů v naší páteři...

Zdroj: SONNENBURG, Justin, SONNENBURG, Erika. Zdravá střeva: poznejte tajemství mikrobioty a získejte dlouhodobou kontrolu nad svou váhou, náladou a zdravím. Brno: Jan Melvil Publishing, 2016.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:aaa3c260-4b82-11e7-aac4-005056827e51

Pro mnohé z nás může být překvapivé, že nervový systém v našem trávicím systému neslouží jen ke zpracování potravy. Přehlížená síť neuronů, která vyvolává známý pocit motýlů v žaludku, je natolik rozsáhlá, že ji někteří vědci nazývají druhým mozkem.

Hlubší porozumění této nervové tkáně, plné důležitých neurotransmiterů, odhaluje, že má na starosti mnohem víc než jen řídit trávení nebo čas od času způsobit stres. Malý mozek v našich vnitřnostech, ve spojení s tím velkým v naší hlavě, má nezanedbatelný vliv také na náš duševní stav. A především hraje klíčovou roli v určitých onemocněních celého těla...

Zdroj: http://www.aktivityprozdravi.cz/archiv/druhy-mozek-a-jeho-vliv-na-nasi-osobnost

Věděli jste, že střeva - trávicí orgány - jsou obaleny sta miliony nervových buněk? Ani mícha neobsahuje tolik neuronů...Přímé napojení trávicího systému na mozek je dokázáno mnoha studiemi, situace ve střevech ovlivňuje naši náladu a pocity. Jednoduše řečeno - střeva jsou DRUHÝ MOZEK a to zcela AUTONOMNÍ!

Zdroj: http://vakosxt.cz/clanky/streva-jako-druhy-mozek

Mnoho národů považuje břicho za sídlo pocitů a dobré či špatné nálady...

Rozdělení nervové hmoty probíhá už ve vyvíjejícím se embryu. Část nervové trubice tvoří základ budoucího mozku, další část nervových buněk zůstává v oblasti břišní. Spojení mezi oběma zprostředkuje zejména bloudivý nerv...

Jasné už ale je, že ve střevě se tvoří a ukládá 95 % veškerého serotoninu, tedy látky, která rozhodujícím způsobem ovlivňuje náladu člověka. Navíc se ukázalo, že mozek a druhý mozek mají společnou řeč a jsou vzájemně propojeny víc, než se až doteď předpokládalo....

Zdroj: http://biochemickezdravi.cz/nase-strevo-nas-druhy-mozek/