proč se říká "ustrojit/strojit" stromeček

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mě, proč se používá spojení "strojit stromeček", např.: Na Štědrý den dopoledne s dětmi ustrojíme stromeček. Má to nějakou souvislost s tím, že se člověk strojí, tedy hezky obléká?

Přeji krásné vánoční svátky a vše dobré do nového roku. Tato služba knihovny je báječná, už mi několikrát pomohla, moc děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

ve Slovníku spisovné češtiny je slovo „strojit“ charakterizováno několika významy, mezi nimi je i význam ve smyslu „opatřovat něčím potřebným k urč. účelu“ – jako např. strojit vánoční stromek neboli zdobit. Vedle toho stojí i význam slova ve smyslu oblékání se, takže určitý společný základ mezi těmito dvěma významy je.

Slovník spisovného jazyka českého rovněž uvádí vícero významů slova strojit – v souvislosti s vánočním stromečkem ve smyslu upravovat, zdobit a v souvislosti s člověkem ve smyslu oblékat, chystat se. Podrobnější informace naleznete zde: https://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=strojit.

I Slovník české frazeologie uvádí slovo „strojit“ mimo jiné ve spojitosti s významem oblékání se a upravovaní se – např. být vystrojená jako nevěsta, strojit se jako na svatbu apod. Zdroj: ČERMÁK, František, HRONEK, Jiří a MACHAČ, Jaroslav. Slovník české frazeologie a idiomatiky, 1: Přirovnání. Praha: Leda, 2009. ISBN 9788073352165.

Význam slova tedy často bývá spojován s přípravou člověka na významnou, speciální příležitost a proto předpokládáme, že tímto způsobem se slovo dalo do souvislosti i s přípravou na významné vánoční svátky. Jelikož však nejsme jazykovědné pracoviště, berte prosím uvedené konstatování pouze jako zamyšlení se nad Vaší otázkou, přičemž nemůžeme zaručit jeho správnost.

Mohli bychom Vám ještě doporučit obrátit se na Jazykovou poradnu, avšak jak uvádějí na stránce, vzhledem k omezené kapacitě na dotazy emailem neodpovídají a odpovědi na složitější otázky poskytují jako placenou službu (odkaz na kontakty zde: https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html). Třeba to můžete zkusit telefonicky.

Připojujeme ještě odkaz na portál Český národní korpus, který nabízí přehled zajímavých faktů o používání slova „strojit“ zde: https://www.korpus.cz/slovo-v-kostce/search/cs/strojit?pos=V&lemma=strojit.