Proč se říká má hlavu jako putimák?

Slyšela jsem to o dovolené u Písku, ale nikdo mi to nevyložil.

v našich zdrojích se nám nepodařilo nalézt adekvátní odpověď na Váš dotaz. Ale našli jsme odpověď z Městské knihovny v Písku na stejný dotaz. Určitě má základ v obci Putim a jeho obyvatelích.

"Také mě zajímalo, proč se to říká. Zaslala jsem dotaz Městské knihovně v Písku (Ptej se knihovny) a ta mi písemně sdělila tuto odpověď: :-))
Cituji:"Rčení "hlava velká jako Putimák" (někdo říká: "velká hlava jako putimský starosta") nemá podklad v žádné pověsti. Někteří starousedlíci tvrdí, že je tímto hanlivým označenín nazývali rivalové ze sousedních vsí (především ze Smrkovic). To proto, že měli kdysi mezi sebou rozmíšky a spory a Putimští nikdy nepřistoupili na žádný kompromis. Velká hlava znamenala, že Putimáci jsou přesvědčení, že vše ví nejlíp a jsou tvrdohlaví. Putimská kronikářka se domnívá, že toto rčení vzniklo v době rebelií, kdy Putimáci projevovali velkou tvrdohlavost... ""

Použité zdroje

Jazyk, lingvistika a literatura

Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích

04.08.2017 21:12

Buran z Heřmaně píše:
Úterý 13.07.2021 10:19
Velký hlavy se řiká kvůli tomu že v době 1740 zakláli rodiny bratr ze setrou a rodili se postižený děti, proto zde nechala Marie Terezie část vysloužilích vojáků.
Jiří píše:
Pondělí 15.11.2021 05:44
Dobrý den. Zde je odpověď na to proč se říká máš hlavu jako Putimák: Ještě za dob Marie Terezie statkáři v Putimi nechtěli přicházet o své statky, tak často docházelo ke svatbám v řadách rodinných příslušníků. Takže se zde začali objevovat geneticky postižení jedinci kteří pocházeli z těchto manželství. Dokonce Marie Terezie vyslala k Putimi regiment vojáků, aby jak to slušně nazvat : vesnici sexuálně a hlavně geneticky ozdravil. Dopátral jsem se k tomu kdysi dávno v nějaké kronice, bohužel jsem již tento zdroj nedohledal z důvodu stěhování.