Proč se říká má hlavu jako putimák?

Text dotazu

Slyšela jsem to o dovolené u Písku, ale nikdo mi to nevyložil.

Odpověď

Dobrý den,

v našich zdrojích se nám nepodařilo nalézt adekvátní odpověď na Váš dotaz. Ale našli jsme odpověď z Městské knihovny v Písku na stejný dotaz. Určitě má základ v obci Putim a jeho obyvatelích.

"Také mě zajímalo, proč se to říká. Zaslala jsem dotaz Městské knihovně v Písku (Ptej se knihovny) a ta mi písemně sdělila tuto odpověď: :-))
Cituji:"Rčení "hlava velká jako Putimák" (někdo říká: "velká hlava jako putimský starosta") nemá podklad v žádné pověsti. Někteří starousedlíci tvrdí, že je tímto hanlivým označenín nazývali rivalové ze sousedních vsí (především ze Smrkovic). To proto, že měli kdysi mezi sebou rozmíšky a spory a Putimští nikdy nepřistoupili na žádný kompromis. Velká hlava znamenala, že Putimáci jsou přesvědčení, že vše ví nejlíp a jsou tvrdohlaví. Putimská kronikářka se domnívá, že toto rčení vzniklo v době rebelií, kdy Putimáci projevovali velkou tvrdohlavost... ""

Použité zdroje

https://www.odpovedi.cz/otazky/ma-hlavu-jako-putimak