Proč se lidé ve státě Lesotho dožívají tak nízkého věku

Text dotazu

Dobrý den,
slyšel jsem v rádiu že lidé ve státě Lesotho se dožívají průměrně kolem 44 let, chtěl bych se zeptat co je toho příčinou. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Lesotho je jednou ze zemí s nejnižší hodnotou naděje dožití. Demografické příručky uvádějí dokonce ještě o něco nižší věk průměrného dožití než jste uvedl Vy - průměrný věk naděje dožití je zde uváděn okolo 36 let, muži 35 let , ženy 36 let.

Tyto nízké hodnoty naděje dožití jsou způsobeny velmi vysokou kojeneckou úmrtností a především značným rozšířením nemocí jako je HIV/AIDS. V roce 2003 bylo ve státě Lesotho HIV pozitivních přes 28,9 % obyvatel ve věku mezi  15 a 49 lety. Počet nakažených se v roce 2003 odhadoval na 320 000. V uvedeném roce zde na HIV zemřelo 29 000 osob.

Je třeba dodat, že celková populace Lesotha se pohybuje okolo 1 867 035 (odhad z roku 2005).

Použité zdroje

* SKOKAN, Ladislav. Afrika: sociogeografický přehled. Vyd. 1. V Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, Přírodovědecká fakulta, 2007. 122 s. ISBN 978-80-7044-838-0.

* TOUŠEK, Václav a kol. Ekonomická a sociální geografie. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2008. 411 s. ISBN 978-80-7380-114-4.

* KALIBOVÁ, Květa, ed., PAVLÍK, Zdeněk, ed. a VODÁKOVÁ, Alena, ed. Demografie (nejen) pro demografy. 3., přeprac. vyd. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2009. 241 s. Sociologické pojmosloví; sv. 2. ISBN 978-80-7419-012-4.

* KLUFOVÁ, Renata a POLÁKOVÁ, Zuzana. Demografické metody a analýzy: demografie české a slovenské populace. Vyd. 1. Praha: Wolters Kluwer Česká republika, 2010. 306 s. ISBN 978-80-7357-546-5.