Proč se Bio Central jmenuje Central?

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mne, jaký byl důvod pojmenování kina Central v Hradci Králové právě tímto názvem. Viděl jsem, že jich po republice není tolik. Čím se řídilo pojmenování kin v Hradci Králové?
Děkuji.

Odpověď

Vážený pane (...),

První stálé kino v Hradci Králové začalo promítat roku 1911 a jednalo se o Grand-biograf Urban. Pojmenování kino dostalo podle místa, kde působilo – v Grandhotelu Urban. Dalším kinem, které v Hradci Králové působilo, byl Lidový biograf Střelnice (též Lido-bio), který byl taktéž pojmenovaný podle místa působení. V pol. 20. století bylo zřízeno kino Cestujících, jednalo se o nonstop kino a nacházelo se v suterénu hlavního vlakového nádraží. Další kina, která zde vznikala, byla pojmenovaná různě, např.: kino Máj, kino Svět, kino Brigádníků, kino Odboj a kino Pochodeň. V průběhu historie kina měnila svůj název a některá zanikla zcela. V současné době v Hradci Králové působí jen Artkino Centrál, letní kino Širák a multikino Cinestar.

Kino Centrál bylo vybudované továrníkem K. V. Skuherským r. 1929. O 10 let později bylo kino přejmenované na Bio Slavie, v 70. letech bylo kino známé pod jménem Kino Jas.

Od roku 2003 kino Centrál provozovalo občanské sdružení Pro-Centrál, které však skončilo v insolvenci. Nový provozovatel kino přejmenoval na Bio Centrál.

Přímé vysvětlení, kde kino ke svému jménu přišlo, jsem nenašla. Jedním z možných vysvětlení by mohla být skutečnost, že byla budova kina zřízena v nádvořní budově. První majitel totiž nechal postavit celý blok bytů pro své zaměstnance a samostatně stojící budova, do které se vstupovalo průjezdem přes dvůr, sloužila jako kino. Slovo Bio v názvu by mohla být zkrácenina slova biograf.

Kino „Centrál“ existuje mimo jiné i v Českém Těšíně a v minulosti existovalo i v Olomouci od roku 1926 pod tímto názvem.

Použité zdroje

DIVIŠOVÁ, Jaroslava, ed. Encyklopedie města Hradce Králové. 1. vyd. Hradec Králové: Garamon, 2011, str. 234–236. ISBN 978-80-86472-52-2.
LENDEROVÁ, M. Počátky biografických představení v Hradci Králové 1902-1930. Filmový sborník historický. 1991, č. 2., s. 111-114.
Bio Central — Nejoblíbenější kino s barem v Hradci Králové. www.biocentral.cz [online]. [cit. 2023-08-21]. Dostupné na: https://www.biocentral.cz/o-kine
S.R.O, Via Aurea. Činžovní dům s kinem | Objekty | Královéhradecký architektonický manuál. kam.hradcekralove.cz [online]. [cit. 2023-08-21]. Dostupné na: https://kam.hradcekralove.cz/[…]/173-cinzovni-dum-s-kinem
Osvěta lidu. Hradec Králové: Tiskové a vydavatelské družstvo „Osvěta lidu“ 1896–1941, rok 1939, ročník 42, č. 1, s. 5.
Hradecká radnice chce novou projekční techniku pro Bio Centrál. www.hradeckralove.org [online]. [cit. 2022-08-21]. Dostupné na: https://www.hradeckralove.org/[…]/d-47807
Kino Centrál v Českém Těšíně. www.kinotesin.cz [online]. [cit. 2023-08-21]. Dostupné na: http://www.kinotesin.cz/klient-1774/kino-346/stranka-13626
BITTNEROVÁ, Alice. Historie kin v Olomouci od čtyřicátých let po současnost. Olomouc: Univerzita Palackého, Filozofická fakulta, 2011.