Proč název "černý kašel"?

Text dotazu

Sdělte mi, prosím, jak vzniklo u nemoci černý kašel její označení "černý". Proč se tento kašel v češtině jmenuje černý, co je na něm černého?
Děkuji za brzkou odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

z etymologie slovního spojení „černý kašel“ či jeho podoby v jiných jazycích důvod užití adjektiva nevyplývá. Vysvětlení jsme v literatuře a dalších zdrojích nedohledali.

Bakterie, která onemocnění způsobuje – Bordetella perfussis – nese jméno podle belgického imunologa a mikrobiologa Julese Bordeta, který ji spolu s Octavem Gengouem v roce 1906 izoloval. V jiných jazycích (vyjma slovenštiny) jsou pro onemocnění ustálená slova související se zvukem vydávaným při kašli či s jinými projevy souvisejícími s dýcháním: krztusiec ze spojení „krztusić się“ = dávit se (PL); whooping cough, whoop = výskat, křičet (ENG), keuchhusten od slovesa „keuchen“ = těžce oddychovat, supět (DE), coqueluche snad původ ve slovesu „coqueliner“ = kokrhat, zakokrhat (FR) atd. V českém jazyce se pro onemocnění užívalo také přívlastků dávivý, dusivý, zádušný, křečový (kašel) anebo slova vycházejícího z latinského názvu bakterie: pertuse.

O důvodu ustálení „černého kašle“ v češtině tak můžeme pouze spekulovat, nabízíme k úvaze dvě možnosti užití:

*Pro některý průvodní jev provázející záchvat osoby nemocné černým kašlem, kdy nemocný častým kašláním v obličeji může modrat (= ztmavnout v obličeji, přeneseně možná "černat"); „Nejzávažněji probíhá onemocnění u kojenců. Apnoické pauzy na konci kašle jsou u nich spíše pravidlem, jsou delší a provázené až výrazným promodráním.“ (Bartošová, s. 232)

*Kvůli nebezpečnosti onemocnění, zejména pro kojence a velmi malé děti. Adjektivum „černý“ by zde byl "negativní" přívlastek k substantivu, které jinak v češtině označuje příznaky různého onemocnění.

Podrobnější jazykovou analýzu slovního spojení Vám může vyhotovit například Ústav pro jazyk český AV ČR, kontakt naleznete na: https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html.

Použité zdroje

BARTOŠOVÁ, Drahomíra. Dětské infekční nemoci. Praha: Galén, c2003, 284 s.
ČÁP, Petr a Vladimír VONDRA. Kašel: obranný mechanizmus, příznak, terapie. Praha: Vltavín, 2000, 48 s.
HALLER, Jiří. Český slovník věcný a synonymický. Praha: SPN, 1974. sv. 2, s. 451.
MLA style: Jules Bordet – Biographical. In: Nobel Prize organisation. NobelPrize.org. Online. Dostupné z: https://www.nobelprize.org/[…]/ [cit. 19. 3. 2024].
Pertuse. Online. In: Wikiskripta. Stránka byla naposledy editována 25. 3. 2023. Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/w/Pertuse [cit. 20. 3. 2024].
Příruční slovník jazyka českého. V Praze: Státní nakladatelství, 1948-1951. sv. 5, s. 1165.
REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Vyd. 1. Voznice: Leda, 2001. 752 s.
STRNADOVÁ, A., LUKÁŠOVÁ-JEŘÁBKOVÁ, L., KULHAVÁ, M. Černý kašel se vrací. In: Sestra : odborný dvouměsíčník pro zdravotní sestry. 2013, 23(2), s. 32-33.
SOUČEK, Miroslav, Jindřich ŠPINAR a Jiří VORLÍČEK. Vnitřní lékařství. Praha: Grada, 2011. sv. 2, s. 1157.
ŠIMANIČ, Jiří. Jak dosáhneme dlouhého věku?: nevyhnutelně potřebná příruční kniha k léčení přirozenému pro všecky, kteří se uzdraviti a zdravými zůstati chtějí. V Bystřici při Limbuši - Štýrsko: J. Juriková, 1894, s. 158.
Ústav pro jazyk český AV ČR. Ústav pro jazyk český AV ČR. Online. 2024. Dostupné z: https://ujc.avcr.cz/index.html [cit. 20. 3. 2024].