Proč má kočka suchý nos když spí?

Text dotazu

Dobrý den,
Zajímalo by mě, proč má kočka suchý nos když spí. Když je vzhůru, tak je mokrý/vlhký.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

starostliví majitelé se často ptají, znamená-li suchý nos, že je kočka nemocná. Odpověď ve zkratce zní ne. Existuje spousta důvodů, proč může mít kočka suchý a teplý nos, které nemají nic společného s jejím zdravotním stavem. Toto kritérium se nedá použít pro určení zdravotního stavu. Představa, že čumák kočky nebo psa by měl být vždy vlhký, je trochu přehnaná. Ano, průměrná kočka nebo pes má vlhký nos, ale to není ukazatel jeho celkového zdravotního stavu. I naprosto zdravé kočky mají občas suchý čumák.

Pokud však zaznamenáte náhlou změnu vlhkosti čumáku, která je doprovázena dalšími klinickými příznaky (snížená chuť k jídlu, nadměrná žízeň nebo močení, kašel, kýchání, zvracení, průjem, ztráta hmotnosti atd.), neváhejte a navštivte se zvířetem veterinárního lékaře.

Suchý a teplý čumák s největší pravděpodobností bude mít zvířátko, které se vyhřívá u kamen nebo ústředního topení, na slunci anebo je v místnosti se špatnou cirkulací vzduchu Jinými slovy se obvykle jedná o stav, který souvisí s vlhkostí a teplotou okolního prostředí. Každý zvířecí jedinec je samozřejmě individualita, citlivost k těmto změnám bude proto také individuální...
Nos Vaší kočky může přecházet z vlhkého na suchý několikrát denně. Víte-li, že kočka je nemocná, může být suchý nos důsledkem dehydratace.

Pokud má ale Váš čtyřnožec čumáček velmi suchý a hluboce rozpraskaný až do krve, může se jednat o vážnější problém. V takovém případě určitě návštěvu veteriny neodkládejte.

Mnoho majitelů domácích zvířat se domnívá, že zvíře je nějak nemocné, pokud je nos v teple a suchu. Ve skutečnosti může být nos zdravé kočky velmi mokrý a studený na chvíli, a vzápětí může být teplejší a ne tak vlhký.
Psi i kočky mají mokré nosy, protože je olizují a protože jejich nosy mají hlenovité žlázy, které udžují nos relativně vlhký. Vlhké nosy lépe vnímají vůně a vlhký nos lépe udržuje chlad za teplého počasí.

použité zdroje:
https://www.hillspet.cz/cat-care/healthcare/why-cats-nose-is-dryhttp://www.veterinapruhonice.cz/myty-o-zdravi-zvirat,151.html
https://krmeni.cz/mel-by-byt-kocici-cumacek-vzdy-mokry--96605
http://www.specificdiet.cz/www/cz/vase-nejcastejsi-dotazy/nejcastejsi-dotazy-kocky/

Obor

Biologické vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.04.2021 20:12

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu