Proč je na pražském orloji arabská číslice čtyři napsaná divně?

Text dotazu

Dobrý den,
 všimla jsem si něčeho zvláštního na pražském orloji. Na vnější kružnici 24 arabských číslic je velmi zvláštně napsáno číslo 4. Vypadá trochu jako ryba. Proč to tak je? A je k tomu nějaká literatura?

Odpověď

Dobrý den,

číslice na čtyřiadvacetníku (staročeský způsob dělení ciferníku na 24 hodin, podobný najdeme například v Táboře, ale i v jiných českých městech) pražského orloje odpovídají gotickému lomenému písmu, které se používalo ve 14. století (tzv. česká bastarda). Ani číslo 7 na ciferníku nevypadá zcela standardně. Musíte si připočíst, že arabské číslice, které se začaly používat, také původně nevypadaly tak, jak je známe dnes.

Literatury k orloji je obrovské množství, začít můžete například s těmito dvěma kratšími analýzami, které pocházejí z internetu:

http://www.pf.jcu.cz/cabri/examples/orloj-cifernik.htm  (z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity)

nebo http://www.orloj.eu/cs/orloj_ctyriadvacetnik.htm (velmi podrobná stránka se zajímavými informacemi, vytvořená Českým spolkem horologickým)

Další tipy, které jsou dostupné online:

MARUŠÁK, Stanislav. Pražský orloj – historie [online]

HADRAVOVÁ, Alena. Pražskému staroměstskému orloji je 600 let [online]. Univerzita Karlova v Praze

Obrovské množství tipů na literaturu můžete nalézt i na wikipedii pod heslem Staroměstský orloj.