Proč je lev státním symbolem?

Text dotazu

Je pravda, že lev je státním symbolem proto, že kdysi naši krajinu obývali zvláštní, tehdy normálně žijící, bílí lvi?

Odpověď

Podle nepříliš spolehlivé kroniky tak řečeného Dalimila, dostal Vladislav II. v roce 1158 znak se stříbrným jednoocasým lvem na červeném poli od Fridricha I. Barbarossy. Neznáme však žádnou Vladislavovu pečeť s tímto znakem, není tedy nikde doloženo, že by Vladislav tento symbol skutečně užíval.
Dvouocasého lva však již běžně užíval Přemysl Otakar I. po získání dědičného královského titulu.
Podrobnější informace můžete získat v knize, ze které jsme převzali výše uvedené údaje:
Česká státní a vojenská symbolika = Czech state and military symbols / [Zbyšek Svoboda]. Praha : Ministerstvo obrany České republiky, Generální štáb Armády České republiky, 1996. 44 s. : il. (převážně barev.) - tato kniha je dostupná v Národní knihovně ČR ( http://sigma.nkp.cz/ - odkaz NKC Online katalog Národní knihovny)
Jako další zdroj informaci o českém znaku můžete použít i webové stránkách: http://vexilolognet.hyperlink.cz/