Problemata haec miscellanea

Text dotazu

Vážení, marně se snažím pátrat po českém překladu spisku Jan Amos Komenský - Problemata haec miscallanea (česky: Smíšené problémy). V které knihovně bych českou verzi mohl najít? Moc děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

původní výtisk Problemata (haec) miscelanea z roku 1612 uchovává státní archiv ve Wiesbadenu. Z vydání na území České republiky je možné dílo nalézt v těchto souborných publikacích:
- Korrespondence Jana Amosa Komenského: listy Komenského a vrstevníků jeho. Praha: Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1902.
- Veškerých spisů Jana Amosa Komenského I. Brno: Ústřední spolek jednot učitelských na Moravě, 1914. Komentované vydání.
- Dílo Jana Amose Komenského 1. Vyd. 1. Praha: Academia, 1969.

Informace o českém překladu Smíšené problémy (též Rozmanité problémy / Směs otázek /Jiné problémy / Rozličné otázky) není uvedena v katalozích NK ČR, komeniologických institucí a v těchto zdrojích:
- ZÍBRT, Čeněk. Bibliografie české historie. Díl pátý. Praha, Nákladem České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění 1912.
- NOVÁK, Jan Václav a HENDRICH, Josef. Jan Amos Komenský: jeho život a spisy. V Praze: Dědictví Komenského, 1932.
- Soupis děl J.A. Komenského v československých knihovnách, archivech a museích. 1. vyd. Praha: SPN, 1959.
- BRAMBORA, Josef. Knižní dílo Jana Amose Komenského: Studie bibliografická. 2. vyd. Praha: SPN, 1957.
- POKORNÝ, Zdeněk. Bibliografie knižních komenian 1945-1982. Praha: Ústav školských informací při Ministerstvu školství ČSR, 1984.
- BRTOVÁ, Bohuslava. Díla J. A. Komenského v Základní knihovně - Ústředí vědeckých informací ČSAV. Praha: Základní knihovna - Ústředí vědeckých informací Československé akademie věd, 1991.
- BROŽEK, Ivo. Jan Amos Komenský: Bibliografie děl ve fondech knihovny. Ústí nad Labem: Ústřední knihovna pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, 1992.

Věnování disputace „Rozmanité problémy“ (1612) Stanislavu a Ondřejovi Jahodinským z Matcze a Danielu Breslerovi obsahuje kapitola Příležitostné básně ve: Vybrané spisy Jana Amose Komenského: výbor z projevů literárněteoretických, literárněhistorických, beletristických, esejistických, kazatelských a básnických. Svazek 7, Díla slovesného umělce. 1. vyd. Praha: SPN, 1974.

Pro další konzultace vašeho dotazu se můžete obrátit na Oddělení pro studium a edici díla Jana Amose Komenského FLÚ  AV ČR (http://komeniologie.flu.cas.cz), Studovnu rukopisů a starých tisků Moravské zemské knihovny (http://www.mzk.cz/studovny/studovna-rukopisu-starych-tisku) a další instituce, přístupné na: http://www.j-a-komensky.cz/?id=komeniologicke_instituce.

Částečný český překlad tohoto spisu byl publikován v časopise Křesťanská revue v roce 1962. (http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000083686&local_base=SKC)