problém s literaturou k seminární práci (Typologie postav u Hermanna Hesseho)

Text dotazu

Dobrý den,
mám problém s dohledáním potřebné literatury k problematice týkající se
typologie postav u Hermanna Hesseho (především u díla Stepní vlk a Narcis a
Goldmund), proto bych Vás ráda požádala o typy a rady ohledně výběru
literatury. Například autory, kteří psali o Hessem, dále prameny týkající se
rozboru díla u Hermanna Hesseho, analýza postav v Hesseho díle atd.

Odpověď

Dobrý den,
součástí vaší seminární práce je rovněž samostatné nalezení literatury a zpracování analýzy postav určených děl. Služba Ptejte se knihovny může v tomto případě pomoci pouze doporučením  několika titulů knih nebo jiných zdrojů;  viz informace níže:

Román Stepní vlk reflektuje krizi intelektuála na sklonku klasické měšťácké kultury.
Harry Haller - člověk rozpolcený, vnímající roztříštěnost světa a zpochybňující tradiční duchovní hodnoty. Je to člověk s rozdvojeným vědomím; jedná se o filozoficko-psychologickou analýzu stepního vlka, bytosti napůl vlčí, napůl lidské a zároveň analýza analogicky rozdvojeného světa.
Postava Hallera prožívá různé možnosti své existence. Dílo je komponované jako kánon či fuga, postupně se tu odhaluje symbolická totožnost hlavních aktérů příběhu. Hesse v románu obnovuje motiv dvojnictví a rozpolcenosti osobnosti a od něho dospívá k realizaci představy mnohostrannosti lidské psychiky a její věčné proměnlivosti. Hlavní je zde člověk, který přišel "odjinud", rozpad klasické humanistické tradice v odcizeném světě, téma podivínství, osamění, dvojnictví, individuální vzpoura,...
O cestě k vlastní přirozenosti syntézou protikladů pojednává Narcis a Goldmund, kde se autor snaží najít pozitivní vztah k současnému problematickému světu.
Literatura o Hermann Hesse: NADLER, K. Hermann Hesse. Leipzig, 1957.
STROMŠÍK, Josef - doslov k překladu Stepního vlka z roku 1972.
TERRAY, E. Hesseho román Das Glasperlenspiel. In: O svetovom románe, Bratislava 1967.
Čerpáno z: Slovník světových literárních děl. Praha: Odeon, 1989. D.1. A-L.

Pod vlivem Jungovy psychoanalýzy, některých myšlenek Nietzschových a východní filozofie byl napsán román Stepní vlk, romantický motiv rozdvojené osobnosti, jejíž bipolarita je vlastně její pravou strukturou (vliv psychoanalýzy).
Harmonizace pudových a duchovních stránek lidské bytosti ukazuje na středověkém námětu v románu Narcis a Goldmund.
Čerpáno z: Slovník spisovatelů německého jazyka a spisovatelů lužickosrbských. Praha: Odeon, 1987.

Čerpáno z internetové encyklopedie Wikipedie a různých odkazů na internetu:
Mezi vrcholná mistrovská díla patří kompozičně složitý psychologicko-filozofický román Stepní vlk postavený na autorových úvahách o rozpolcenosti lidské duše, dále román Narcis a Goldmund (1930) s námětem ze středověku, ve kterém se Hesse zabýval harmonizací pudových a duchovních stránek lidské bytosti.
Hlavním hrdinou knihy Stepní vlk je spisovatel Harry Haller, toužící po domově a ačkoli ho stále hledá, nikde ho nemá. Je velmi soustředěný na sebe a kritický k ostatním. Vlk u něho představuje osamělost a zvířecí agresivitu.
Narcis a Goldmund je dílo novoromantické. Příběh dvou mladíků - zasněný romantik, typ estetického člověka Goldmund a v kontrastu s ním myslitel a etik Narcis.
Ústřední problematikou tohoto díla je bipolarita člověka - duch a tělo, rozum versus cit.
Obě postavy jsou rozdílné, ale je pro ně důležitá spojitost ducha i těla, které vytváří harmonický celek.

Informace o knihách, které byly o H. Hesse napsány (a jsou ve fondu NK ČR), můžete vyhledat v elektronickém katalogu (NKC) na www.nkp.cz , katalogy a databaze, viz několik záznamů níže.
Steným způsobem lze hledat i články v českých periodikách od roku 1991, které byly o H.Hesse napsány (na www.nkp.cz , baze ANL).

     Hlavní záhlaví    Boettger, Fritz
     Název               Hermann Hesse : Leben. Werk. Zeit / Fritz Böttger
     Vydání             7., veränd. Aufl.
     Nakl. údaje         Berlin : Verl. der Nation, 1990
     Popis (rozsah)       538 s. : obr. příl.

     Hlavní záhlaví    Middell, Eike
     Název               Hermann Hesse : Die Bilderwelt seines Lebens / Eike
Middell
     Vydání             2. Aufl.
     Nakl. údaje         Leipzig : P. Reclam, 1975
     Popis (rozsah)       370 s. : il.
     Edice                Biografien und Dokumente. Biografie

     Hlavní záhlaví    Unseld, Siegfried
     Název               Hermann Hesse : Eine Werkgeschichte / Siegfried
Unseld
     Vydání             2. Aufl.
     Nakl. údaje         Frankfurt a. M. : Suhrkamp, 1974
     Popis (rozsah)       319 s.
     Edice                Suhrkamp Taschenbuch ; 143
     Předmět. heslo     Hesse, Hermann - život a dílo

     Hlavní záhlaví    Boetiger, Fritz
     Název               Hermann Hesse : Leben. Werk. Zeit / Fritz Boetiger
; Mit einem Essay von Hans-Joachim Bernhard
     Vydání             1. Aufl.
     Nakl. údaje         Berlin : Verl. der Nation, 1974

     Hlavní záhlaví    Ziolkowski, Theodore
     Název               Hermann Hesse / Theodore Ziolkowski
     Vydání             2. Print.
     Nakl. údaje         New York : Columbia Univ. Pr., 1966
     Popis (rozsah)       48 s.
     Edice                Columbia Essays on Modern Writers ; Nr. 22

     Hlavní záhlaví    Schickling, Marco, 1975-
     Název               Hermann Hesse als Literaturkritiker / Marco
Schickling
     Nakl. údaje         Heidelberg : Winter, 2005
     Popis (rozsah)       238 s. ; 24 cm
     Roky/Sv.             ABA001
     ISBN                 3-8253-5080-0 (váz.)
     Poznámka            Práce byla původně předložena jako autorova
disertace (doktorská)--Johannes Gutenberg-Universität Mainz, 2004
     Poznámka            Obsahuje bibliografii
     Předmět. heslo     Hesse, Hermann, 1877-1962
     Předmět. heslo     švýcarští spisovatelé -- 19.-20. stol.
     Předmět. heslo     literární kritici -- Švýcarsko -- 19.-20. stol.
     Předmět. heslo     německy psaná literatura -- Švýcarsko -- 19.-20.
stol.
     Předmět. heslo     literární časopisy -- Švýcarsko -- 19.-20. stol.
     Předmět. heslo     recenze -- Švýcarsko -- 19.-20. stol.
     Chronolog. údaj     19.-20. stol.

     Hlavní záhlaví    Serrano, Miguel
     Název               Jung and Hesse : a record of two friendships /
Miguel Serrano
     Nakl. údaje         New York : Schocken Books, [1988]
     Popis (rozsah)       112 s., 8 s. obr. příl. : il. ; 21 cm
     Roky/Sv.             ABA001
     ISBN                 0-8052-0858-5 (brož.)
     Název originálu    Círculo Hermético
     Poznámka            Přeloženo ze španělštiny
     Předmět. heslo     Hesse, Hermann - život - vzpomínky
     Předmět. heslo     Jung, Carl Gustav - život - vzpomínky

     Hlavní záhlaví    Hesse, Hermann, 1877-1962
     Název               Úvahy a imprese / Hermann Hesse ; [vybral a
uspořádal Jiří Stromšík ; Vzpomínky a listy přátelům ; Politické úvahy ; Mozaika z dopisů 1930-1961 ; O literatuře ; Recenze a články ; přeložil Vratislav Slezák]
     Vydání             Vyd. 1.
     Nakl. údaje         Praha : Argo, 2002
     Popis (rozsah)       427 s. ; 22 cm
     Roky/Sv.             ABA001
     Číslo nár.bibl.   cnb001204000
     ISBN                 80-7203-469-3 (váz.)
     Edice                Hermann Hesse - souborné dílo ; X
     Název originálu    Gesammelte Werke
     Další původce     Stromšík, Jiří, 1939-
     Poznámka            Přeloženo z němčiny
     Poznámka            Obsahuje bibliografické odkazy