Pro modré oči svět se točí

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,v jakém textu se objevuje věta - Pro modré oči svět se točí. A kdo ji vymyslel. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

toto spojení se často používá, někdy v obměně s očima černýma. Kdo a kdy ho vymyslel, to asi nezjistíme. Na ukázku uvádíme několik textů, kde toto spojení je použito;  viz níže, je jich ale mnohem víc právě proto, že se toto spojení často používá v básních a písních, dobře se rýmuje očí - točí.

Zaznamenali jsme báseň (píseň) z roku 1831; jako autor je uveden Hanka (český spisovatel, básník, národní buditel, jazykovědec, slavista, literární historik, knihovník, archivář...).

Spojení modrých očí a toho, jak se svět s někým pro ně točí, je použito buď přímo tak, jak uvádíte, někdy ale bývá při zachování stejného obsahu jiný slovosled ve verši, to je např. případ Hankovy básně.

Modré oči
(Hanka.)

Ach vy oči, oči,
Modrojasné oči!
Na vás jak jen pomním,
Svět se mnou se točí.

Další zdroje:

Proto v líčku růže planou,
duše moje,
proto z hloubi modrých očí
kde se svět můj celý točí,
lesklé perly blaha kanou,
duše moje.

Další odkazy: