přivlastňovací přídavná jména

Text dotazu

jaké se píše y/i: Nezvalovy/i Milenci z kiosku, Máchovy/i Cikáni, tribuny byly nabity/nabyty k prasknutí.

Odpověď

Dobrý den, domníváme se, že touto cestou řešíte školní úlohy, a k tomu naše služba neslouží. Doporučujeme v tom případě nahlédnout do mluvnice (např. Příruční mluvnice češtiny, Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008). V prvních dvou případech jde o skloňování přídavných jmen přivlastňovacích (podle vzoru matčin). V posledním případě o vyjmenovaná slova. Jak asi víte, slova příbuzná se slovesem být (1. osoba jsem), se píší s y, slova příbuzná se slovesem bít (mlátit; první os. biji), se píší s i.