přívlastky

Text dotazu

Prosím, můžete mi poradit, nevím si rady s přívlastky, trefněji řečeno s čárkou mezi těmito přívlastky - tichý rychlý ústup. Pro ředstavu přikládám onu větu / Po něčem takovém jsem doopravdy znovu netoužil, proto ten tichý rychlý ústup./ Nejsem si jistý, zda tam nepatří čárka - tichý, rychlý ústup. Na internetu jsem našel obě verze, jak s čárkou, tak i bez ní. Co je tedy správně. Poradíte mi prosím. Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

pokud by Vám nestačily následující dva příklady vět na několikanásobný přívlastek, doporučujeme, abyste se obrátil na Jazykovou poradnu Akademie věd, http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/, protože ani my nejsme specialisté na pravidla češtiny. Ve Vámi uváděné větě se jedná o několikanásobný přívlastek a čárka by se mezi nimi psát neměla.

Příklady vět :

Ve spojení včerejší dostihový závod je podstatné jméno rozvito přívlastkem dostihový a vzniklé spojení je dále rozvito přívlastkem včerejší. Takto vzniká přívlastek postupně rozvíjející. Jediné substantivum může být rozvito větším počtem jmen v přívlastku: čistý horský vzduch, původní americký kovbojský oblek, krásný dřevěný altán, počáteční vývojová fáze, druhý mezinárodní filmový festival, třinácté zimní olympijské hry.

          zdroj: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=151#nadpis9,

a

Bez čárky se také píší některé další případy, např. přívlastky postupně rozvíjející a stejnorodá, avšak nesouřadná příslovečná určení:

Přivítejte první letošní promující studenty. Odmaturoval vloni na podzim. Večeři máš na talíři v ledničce.

zdroj: http://pravopisne.cz/2011/10/pravidla-psani-carek/