Přístupnost vojenských matrik

Text dotazu

Dobrý den. Jeden z mých předků (Petr Klíma) uzavřel 1.12. 1917 sňatek u Vojenské duchovní správy v Brně. Marně pátrám jak se dostat k záznamům z matriky. Rovněž by mě zajímaly matriky zemřelých ve Vojenské nemocnici v Brně. Existují k nim přístupy? Děkuji

Odpověď

Vážený pane (...),

v současnosti spolu s Vojenským ústředním archivem (VÚA) zpřístupňujeme na Digitální studovně Ministerstva obrany (DSMO) pouze část úmrtních matrik, zmíněné matriky z brněnské nemocnice přijdou na řadu až v příštích letech. To samé platí pro oddací matriky. Nicméně samotný VÚA má v plánu všechny své matriky zpřístupnit na vlastních stránkách vuapraha.cz (oproti DSMO bez indexace záznamů). Nedokážu Vám ale sdělit časový výhled, můžete zkusit sledovat jejich web. Každopádně si samozřejmě můžete dát do zmíněného archivu žádost o zpřístupnění konkrétních matrik na místě.