přístup k web of science v knihovně

Text dotazu

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je v knihovně
volný přístup k web of science, případně jestli je k dispozici nějáká učebna s
pc, ve které bych mohla pracovat anebo, zda si musím přinést svůj laptop?

Odpověď

Dobrý den,

databáze Web of Science je přístupná na počítačích Národní knihovny pro registrované uživatele NK ČR. Využívat ji můžete např. v Referenčním centru (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_printernet.htm), v této studovně jsou pro práci s licencovanými zdroji přímo vyhrazené počítače, které si můzete i rezervovat na 2 hodiny denně prostřednictvím svého konta v online katalogu, po přihlášení do online katalogu kliknete na možnost Rezervace počítace v RC > Online databáze. Zde si můžete vybrat počítač a konkrétní den a hodinu, kterou byste si chtěla rezervovat. Omezený počet počítačů pro uživatele s přístupem k volnému internetu a tedy i k licencovaným zdrojům najdete i v dalších studovnách.

Databázi Web of science můžete využívat i z domova prostřednictvím tzv.
vzdáleného přístupu. Podmínkou je, abyste měla platný čtenářský průkaz bez jakýchkoliv přestupků, neprodloužených výpůjček a nevyrovnaných závazků vůči NK.  Na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3#wos najdete u báze Web of Science, respektive Web of Knowledge (tuto bázi tvoří Web of Science a Journal Citation Report) dvě možnosti pro vzdálený přístup. Můžete vyzkoušet např. odkaz pod ikonkou "drácka", tj. přístup zajišťovaný pomocí technologie Shibboleth. Po kliknutí na tuto ikonu se Vám zobrazí stránka Centralní autentizační služby NK, zde se přihlásíte pomocí přihlašovacího jména a hesla, které používáte pro online katalog.

Pokud přijdete do NK s vlastním notebookem, můžete samozřejmě i zde na svem počítači pracovat s databází Web of science, ale opět bude nutné, abyste se nejprve připojila na některou z wifi sití nabízených pro uživatele NK a prihlasila se u báze Web of Science do vzdáleného přístupu.