Přístup k archivu jihoafrických novin - vyhledávání novinových článků

Text dotazu

Dobrý den,

ráda bych si vyhledala články ke konkrétnímu tématu (baby rape, child rape aj.) v nejvýznamnějších jihoafrických novinách (nakladatel např. Media24, INMSA, Times Media Group aj.), a to přibližně od roku 2001 do současnosti. Na webových stránkách jednotlivých novin (zajímám se přibližně o 30 novin od výše uvedených nakladatelů, např. Sunday Times, Daily Sun, The Star, Johannesburg Times aj.) však nejsou ve většině případů novinové články k dispozici. Můj dotaz směřuje k tomu, zda nemají knihovny nějaké placené databáze, které by mi umožnily novinové články v jihoafrických novinách vyhledávat. Budu vděčná za jakoukoliv radu, která by mi pomohla v rámci procesu získání přístupu ke stahování avizovaných novinových článků.

Odpověď

Dobrý den,

v knihovně máme k dispozici databázi PressReader. Jedná se o plnotextovou databázi, která má vzhled jako skutečné noviny (http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju ). Najdete zde sice 196 novin a časopisů z Jihoafrické republiky, nicméně délka nejdelší doba novin v archivu je cca 3 měsíce. Další nevýhodou je, že v PressReaderu nejdou vyhledávat jednotlivé články, ale musíte si přečíst celé noviny

PressReader (dříve Library Press Display) ft.gif vzdálený přístup: HAN Shibboleth

databáze novin z celého světa

obsahuje téměř 6 000 titulů ze 120 zemí ve více než 60 jazycích

dostupnost vydání až 90 dní zpětně v preprintové podobě

aktuální vydání často k dispozici před vydáním tištěné verze

vyhledávání napříč tituly

sdílení článků přes e-mail, sociální sítě či blogy

Noviny v Jihoafrické republice:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_newspapers_in_South_Africa

Časopisy v Jihoafrické republice:

http://www.magazines.co.za/

Co se týče novin, byli jsme poměrně úspěšní. Z časopisů jsme zkoušeli asi 5 titulů a nenašli jsme ani jeden. Obecně si nemyslíme, že budete s tímto požadavkem úspěšná v ČR. Aby pro Vás mezinárodní meziknihovní služba připravila kopie, musí znát přesné citace článků.  Budete muset oslovit Jihoafrickou knihovnu, aby pro Vás vypracovala rešerši na dané téma, případně aby Vám poradili článkovou databázi Jihoafrické republiky, kde vy si najdete citace článků a knihovna pro Vás vyrobí kopie.