Přísloví: ,,Když se štěstí unaví, sedne i na vola"

Text dotazu

Co znamená přísloví: ,,Když se štěstí unaví, sedne i na vola"
dekuji

Odpověď

Dobrý den,

 

vysvětlení významu přísloví  " Když se štěstí unaví, sedne i na vola." Citujeme z dokumentu Základní slovník českých přísloví:

"(Člověk zkušený sarkasticky, ironicky a posměšně vůči druhému o hloupém, popřípadě nenáviděném třetím a jeho nové a příznivé situaci, úspěchu:) - Úspěch může mít bohužel náhodou i neschopný pitomec, hlupák; někdy se náhodou daří i tomu, kdo jakoby pracuje proti svému zdaru.

A: Tak ten pitomec se najednou líbí šéfový! Prej to vopravil skvěle, neví, ale, že to nebyl von! - B.: No jo, když se štěstí unaví, sedne I na vola, přitom vona ho ředitelka vůbec nezná!"

Zdroj: ČERMÁK, František. Základní slovník českých přísloví: výklad a užití. Vyd. 1. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2013. 135 s. ISBN 978-80-7422-258-0.

 

A ještě citace z jiné publikace:

Žertovně: Když je štěstí unavené, I na vola sedne. Každý může mít štěstí.

Nechceš si vsadit? – Ne, já nikdy nic nevyhraju. – Tak to zkus, třeba vyhraješ, když je štěstí unavené, I na vola sedne.

Zdroj: MRHAČOVÁ, Eva. Názvy zvířat v české frazeologii a idiomatice: (tematický frazeologický slovník I). Vyd. 1. Ostrava: Ostravská univerzita, 1999. 161 s. Spisy Filozofické fakulty Ostravské univerzity = Scripta Facultatis philosophicae Universitatis Ostraviensis; č. 124. ISBN 80-7042-537-7.

 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

13.09.2016 15:33

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu