Přísloví: ,,Když se štěstí unaví, sedne i na vola"

Text dotazu

Co znamená přísloví: ,,Když se štěstí unaví, sedne i na vola"
dekuji

Odpověď

Dobrý den,

vysvětlení významu přísloví  " Když se štěstí unaví, sedne i na vola." Citujeme z dokumentu Základní slovník českých přísloví:

"(Člověk zkušený sarkasticky, ironicky a posměšně vůči druhému o hloupém, popřípadě nenáviděném třetím a jeho nové a příznivé situaci, úspěchu:) - Úspěch může mít bohužel náhodou i neschopný pitomec, hlupák; někdy se náhodou daří i tomu, kdo jakoby pracuje proti svému zdaru.

A: Tak ten pitomec se najednou líbí šéfový! Prej to vopravil skvěle, neví, ale, že to nebyl von! - B.: No jo, když se štěstí unaví, sedne I na vola, přitom vona ho ředitelka vůbec nezná!"

Zdroj: ČERMÁK, František. Základní slovník českých přísloví: výklad a užití. Vyd. 1. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2013. 135 s. ISBN 978-80-7422-258-0.

A ještě citace z jiné publikace:

Žertovně: Když je štěstí unavené, I na vola sedne. Každý může mít štěstí.

Nechceš si vsadit? – Ne, já nikdy nic nevyhraju. – Tak to zkus, třeba vyhraješ, když je štěstí unavené, I na vola sedne.

Zdroj: MRHAČOVÁ, Eva. Názvy zvířat v české frazeologii a idiomatice: (tematický frazeologický slovník I). Vyd. 1. Ostrava: Ostravská univerzita, 1999. 161 s. Spisy Filozofické fakulty Ostravské univerzity = Scripta Facultatis philosophicae Universitatis Ostraviensis; č. 124. ISBN 80-7042-537-7.